10 gramatických chýb, ktoré robíš možno aj ty

Aj tebe sa už niekedy stalo, že si popri kontrole svojej seminárky narazil/a na chyby, pri ktorých sa chytáš za hlavu? V slovenčine je množstvo pravidiel, výnimiek, vybraných slov a čiarok. Pred mnohými chybami nás ochráni Word alebo autokorekcia v mobile. Existujú však chyby, na ktoré nás neupozornia. Pár z nich si môžeš prečítať v tomto článku.  

Nesprávne vykanie
Mnoho ľudí používa tzv. „tykacie vykanie“. Pozor si treba dávať na správnu formuláciu vety. Po správnosti sa nepovie „Pani docentka, mohla by ste mi zavolať o šiestej?“, ale „…mohli by ste mi zavolať o šiestej?“. 

Napadol ma/napadol mi
Napadol ma super nápad je nesprávne. Napadnúť ťa môže niečo iné, napríklad zlodej po ceste domov. Pokiaľ však chceš vyjadriť nápad, ktorý ti prišiel na um, tak povedz napadol mi super nápad. 

Chápem to/chápem tomu
Správne sa povie chápem to a nie chápem tomu. Pokiaľ však použiješ slovo rozumiem, tak je správny výraz rozumiem tomu. A samozrejme rovnako to je s antonymom – nechápem to a nerozumiem tomu. 

Kľud
Pokiaľ povieš, že potrebuješ svoj večerný kľud, každý ťa pochopí. Ak sa však chceš vyjadriť správne, použi slovo pokoj, pretože kľud je nespisovné slovo.

Za/o päť minút ti zavolám
Nie je jedno, či povieš zavolám ti za alebo o päť minút. Správna je len jedna možnosť, pretože každá predložka sa používa v inom prípade.

Predložka „ZA“ sa používa s akuzatívom podstatných mien (Koho, čo vidím?) a vyjadruje časový úsek, počas ktoréto trvá dej. Napríklad za dve hodiny dokážem navariť a aj upratať.

Predložka „O“ sa používa, keď chceš vyjadriť čas, kedy sa niečo stane. To znamená, že správne sa povie o päť minút ti zavolám. 

Svojim/svojím
Rovnaké slovíčko len jeden dĺžeň hore dole, a aj tak sa každé z nich používa v iných prípadoch. Slovo svojím (a samozrejme aj tvojím, mojím, naším, vaším) sa používa, ak hovoríme v inštrumentáli jednotného čísla (pýtame sa otázkou s kým, s čím). Napríklad idem na pivo so svojím kamarátom.

Slovo svojim sa používa ako zámeno v datíve množného čísla (pýtame sa otázkou dám komu, čomu). Takáto veta by napríklad znela: „Požičala som auto svojim rodičom.“ 

Prvýkrát/prvý raz
Číslovky s druhou častou „krát“ sa píšu spolu (napr. dvakrát, šesťkrát..). Naopak, číslovky s druhou častou „raz“ sa píšu oddelene (druhý raz, tretí raz, tri razy). 

5 euro/5 eur
Skloňuje sa slovo euro alebo nie? Ale áno, skloňuje a to podľa vzoru mesto (to euro – to mesto). Preto sa nepovie 5 euro, ale 5 eur. Platí to samozrejme pre všetky počty, takže 2 eurá, 10 eur.. 

Červenomodrý/červeno-modrý sveter
Používanie spojovníku pri písaní farieb potrápi určite nejedného študenta. Pokiaľ s tým máš problém aj ty, treba si zapamätať jednoduché pravidlo. Ak hovoríš o farebnom odtieni, ktorý vznikol miešaním farieb, nepoužívaš spojovník. Napr. modrozelené oči, čiernobiely film, fialovočervený rúž. Pokiaľ chceš pomenovať farby, ktoré sa od seba dajú odlíšiť (stoja vedľa seba samostatne), použiješ spojovník. Napr. bielo-modro-červená vlajka, červeno-biele šaty, či fialovo-biela žehlička.

Bonus na záver: Poprosím veľké hranolčeky
Na záver jeden úsmevný fakt. Ak používaš slovo hranolky, tak používaš nespisovnú verziu. Správne sa povie hranolčeky. Takže nabudúce, keď pôjdeš do McDonaldu, môžeš zamudrovať a vypýtať si veľké hranolčeky.

Autorka:  ST