23. apríl

Foto: Tinypic

Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom. Vďaka nim naša fantázia a predstavivosť naberá úplne iné rozmery. Predstavujú studnicu kultúrnych a psychologických podnetov, ktoré pomáhajú rozvíjať naše vedomosti. Áno, hovorím o knihách. Či chceme alebo nie, knihy sú súčasťou života každého študenta. A dnes, 23. apríla, oslavujeme Svetový deň kníh a autorských práv. V tomto článku sa dozviete, ako tento sviatok vznikol a ponúkam aj 3 fakty o knihách, ktoré vás prekvapia.

Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega

Presne vďaka týmto velikánom a majstrom pera vznikol medzinárodný deň kníh a autorských práv. Konkrétne títo traja autori zomreli 23. apríla, v roku 1616, tým sa tento dátum stal symbolickým pre svetovú literatúru. Práve preto sa účastníci Generálnej konferencie UNESCO v Paríži v roku 1995 rozhodli, že sa v tento deň bude na celom svete vzdávať pocta knihám a ich autorom. Cieľ tohto sviatku bol jednoznačný, chceli povzbudiť najmä mladých ľudí k čítaniu.

Aj vo vašej hlave ešte stále rezonuje slovné spojenie marec mesiac kníh? Tento sviatok sa oslavuje len na Slovensku už dlhé desiatky rokov. Konkrétne od roku 1955. Sviatok bol vyhlásený na počesť Mateja Hrebendu Hačavského, ktorý bol slovenský spisovateľ a národný buditeľ. Napriek tomu, že bol slepý, jeho veľkou vášňou bolo zbieranie kníh.

1. Najdrahšia kniha na svete

Aj vy ste si mysleli, že to bude prvá vzácna verzia zo série kníh Harryho Pottera od autorky J. K. Rowlingovej? Musím vás vyviesť z omylu. Síce sa úplne prvá verzia knihy Kameň mudrcov predala na stránke AbeBooks za 37 000 dolárov, táto cena ešte stále nie je taká vysoká ako 153 miliónov eur. Názov tejto neuveriteľne drahej knihy je Úloha a autorom je Tomas Alexander Hartmann. Kniha má len 13 strán. Cena knihy je údajne preto taká vysoká, pretože autorovi trvalo 30 rokov, kým našiel správne slová, ktoré by do tejto knihy vložil. Obsahuje odpovede na tri najdôležitejšie otázky ľudstva: Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme? Aká je naša skutočná úloha, ktorú musíme prijať? Žiaľ, odpovede autora sa nedozviete, pretože kniha sa dodnes nepredala. Aké prekvapivé 😉.

Foto: Tinypic

2. Bibliosmia

Keď vkročíte do starej knižnice, ucítite vôňu, ktorú nikde inde neucítite. Naopak, aj čerstvo vytlačené knihy majú svoje čaro. Je to niečo, čo milovníci kníh určite veľmi dobre poznajú. Bibliosmia je presný názov tejto závislosti. Vedeli ste, že ak chcete voňať ako kniha, môžeš si kúpiť netradičný parfum s názvom Papper Passion?

3. 2 156 slov

Už od čias, keď sme sa učili písať, do nás učitelia tlačili, aby sme nepísali dlhé vety. Dokonca nám to pripomínajú aj učitelia na vysokej škole. Z estetického hľadiska to nie je pre čitateľa lákavé, väčšinou sú to zložito písané vety a ťažko sa dajú pochopiť. Je lepšie kombinovať krátke vety.

Gabriel García Márquez sa však týmto pravidlami netrápil. Vo svojej knihe Collected Stories napísal príbeh, ktorý obsahuje iba jednu vetu. Veta sa skladá z 2 156 slov.

Autorka: NG