5 vecí, ktoré nás vysoká škola naučila

Rozmýšlali ste niekedy nad tým, čo všetko je iné odvtedy, čo študujeme na vysokej škole? Možno ste si ani nevšimli, ako sa toho veľa zmenilo. Tu je 5 vecí, ktoré sme sa určite za ten čas naučili.

1. Samostatnosť

Pamätáte sa ešte na základnú alebo strednú školu? Ako sme sa spoliehali, že si odpíšeme domácu úlohu od nejakého spolužiaka počas prestávky? A najväčšou výzvou bolo, aby nás pri tom neprichytila učiteľka, alebo spolužiak, ktorý s nami súperil o zošit. Bohužiaľ s nástupom na vysokú školu prišla zmena. A zrazu sme sa museli naučiť spoliehať sami na seba. Ak to neurobíme sami, tak máme smolu. Už neexistujú domáce úlohy,ktoré by sme odpísali. Nahradili ich seminárne práce, štúdie a iné povinnosti, ktoré si vyžadujú len našu prípravu.

2. Variť

Ach, zlatá tá naša mamina, ktorá nám každé ráno pripravila raňajky, spravila desiatu do školy, navarila obed, oprala a podobne. Mnoho z nás však študuje mimo svojho bydliska, takže nič také ako mama hotel neexistuje. A čo iné nám zostáva? Môžme zomrieť v špine od hladu, alebo sa prekonať a zavolať mamine. Veď ona najlepšie vie vysvetliť, ako sa varia cestoviny. Chceme sa predsa konečne normálne najesť bez toho, aby nám aj tie cestoviny prihoreli.

3. Hospodárenie a spravovanie peňazí

Na vysokej škole zrazu zisťujeme, že život nie je úplne taký jednoduchý, ako sme si možno mysleli. Keď rodičia nakúpili potraviny, zaplatili účty, naše vreckové nám vždy pekne vystačilo. A preto máme len dve možnosti: buď začneme popri štúdiu aj brigádovať, alebo budeme žiť len zo vzduchu. Proste, zrazu sme zistili, že vreckové nám na všetko nevystačí. Radšej si premyslime, čo nutne potrebujeme a na čo naše peniaze chceme minúť.

4.Nespať

Asi nie je žiadnym tajomstvom, že v období zápočtov a skúšok nás baví všetko len nie učiť sa. Aj tá biela stena oproti nám vyzerá zaujímavo. Zrazu zistíme, že vyšla nová časť nášho obľúbeného seriálu, popri tom objavíme ďalší seriál a bol by hriech nepozrieť si to všetko hneď teraz. Keď však zistíme koľko je hodín, rýchlo si uvaríme kávu a snažíme sa všetko učenie dohnať. Však načo by sme išli spať, že?

5. Trpezlivosť

Boli dni, keď sme si mysleli, že viac trpezlivosti už snáď mať ani nemôžme. Avšak, keď náš vysokoškolský život sprevádza cestovanie vlakom, naša trpezlivosť je na najvyššej úrovni. Keď sa z trojhodinovej cesty vlakom stane tri a pol hodinová, vtedy nemôžme spraviť nič iné len čakať, kedy konečne vlak zastaví na našej stanici. No stále si povieme, že to môže byť aj horšie. Ako horšie ? Napríklad, keď sa musíme tlačiť v uličke v preplnenom vlaku pred, alebo po víkende a ešte k tomu náš vlak mešká. Vtedy každý pochopí, čo je to skutočná trpezlivosť.

Autorka: Natália Dolinská