5 výhod, ktoré so sebou prináša práca popri škole

Ora et labora. Každý z nás sa už aspoň raz s týmto latinským príslovím stretol. Znamená „modli sa a pracuj“, no v našich študentských kruhoch by sme si ho mohli prerobiť na „študuj a pracuj“. Práca popri škole má mnoho výhod. Vybrali sme si pre vás tie najzaujímavejšie.

1. PENIAZE
Či už na kávu s kamoškami, alebo na nové učebnice, peniaze sa vždy zídu. Brigáda ti príjemným spôsobom zaťaží peňaženku. Disponovať peniazmi, ktoré si sám/sama zarobíš, ťa naučí šetriť si a viac si vážiť to, čo si za ne kúpiš. Navyše tak odbremeníš svojich rodičov, ktorí ti nebudú musieť posielať vreckové.

2. PESTRÝ ŽIVOTOPIS
Predstav si, že si človek, ktorý hľadá do svojej firmy posily. Prišli ti dva životopisy. V jednom má uchádzač uvedené tri brigády popri výške v rôznych oblastiach. V druhom životopise je uvedená jedna brigáda, v ktorej uchádzač ani neuviedol, ako dlho tam pracoval.  Ktorého si vyberieš? Brigáda ti oživí životopis a tvoj budúci zamestnávateľ aspoň bude vedieť, že už si nadobudol aké-také pracovné návyky a v jeho firme nebudeš ako v španielskej dedine.

3. SKÚSENOSTI, SKÚSENOSTI, SKÚSENOSTI
Nie len v každom zamestnaní, ale aj na rôznych pozíciách je práca rozdielna. Čím viac brigád, alebo pozícií popri výške vyskúšaš, tým viac budeš mať skúseností. A, samozrejme, aj lepšiu predstavu o tom, ako to v zamestnaní vyzerá. Nie je žiadnym tajomstvom, že iba na základe životopisu ťa nikam nezoberú. Je síce fajn, že máš vyštudovanú výšku a rád/rada vo voľnom čase čítaš knihy, to ale väčšinu zamestnávateľov nezaujíma. Podstatné sú tvoje skúsenosti. Škola nás síce na našu budúcu prácu pripraví, ale väčšinou je to len na teoretickej úrovni. Možno by sa to dalo prirovnať k farbám. Škola nám hovorí, čo je v zamestnaní čierne a čo biele, v realite je to však často 50 odtieňov sivej.

4. JAZYK
Je pravda, že nie do každého zamestnania potrebuješ ovládať cudzí jazyk. Ak si ale nájdeš brigádu, v ktorej máš možnosť komunikovať v inom jazyku ako je tvoj materinský, aké to môže mať nevýhody? Žiadne. Vycibriť si napríklad angličtinu je vždy super. Predsa len je iné čítať knihy, alebo pozerať seriály v cudzom jazyku, ako ním aj reálne komunikovať.

5. SKILLS
Vo väčšine brigád vylepšíš svoje zručnosti a možno nadobudneš nové schopnosti.  Napríklad sa môžeš naučiť pracovať pod stresom. Ak si nájdeš brigádu, v ktorej musíš byť v kontakte s ľuďmi, nie len že sa naučíš lepšie komunikovať, tvoje sebavedomie stúpne a budeš mať aj oveľa lepšie vystupovanie. Vo väčšine zamestnaní sa naučíš zodpovednosti a dodržiavaniu deadlinov. Predsa len, je iné odovzdať o deň neskôr seminárku, ako prácu, za ktorú ti platia.

Tak čo? Presvedčili sme ťa, že mať brigádu sa oplatí? O nič predsa nejde. Najmä v Bratislave je po brigádnikoch dopyt, takže s hľadaním práce problém mať nebudeš. A ak sa ti tam predsa len nebude páčiť, hocikedy môžeš odísť. Za pokus nič nedáš.

Autor: Laura Judová