Aj Slovensku sa podarilo očariť brazílsky temperament!

Naša FSEV sa stala študijným domovom nielen nám, Slovákom, ale tiež  mnohým európskym študentom. Vedeli ste však, že medzi nami máme aj iné zahraničné poklady, ktoré k nám prišli až z ďalekej krajiny slnka, samby, futbalu a temperamentnej Portugalčiny? Predstavujeme Vám jeden z nich, našu študentku menom Samanta Lima, ktorá nám prezradí, čo ju prilákalo cez polku planéty až sem k nám na FSEV!

„Som Brazílčanka žijúca na Slovensku a neviem tancovať!“ Takto sa opísala 24-ročná Samanta pochádzajúca z mesta São Paulo v Brazílii. Aj napriek jej karnevalovým koreňom, samba nepatrí práve k jej kvalitám. Za to medzi jej silné vlastnosti s istotou môžeme zaradiť odvahu, keďže to nie je len tak, opustiť krajinu, v ktorej človek vyrastal, a odísť do sveta.

Pýtate sa, prečo Samanta zavítala práve na Slovensko? Vďaka jej ocinovi, ktorý už štyri roky žije a pracuje v Košiciach. V čase, keď ho Samanta prišla prvýkrát navštíviť, žila v Argentíne a cítila, že chce zmenu. Preto dnes už  druhý rok študuje odbor európske štúdiá u nás na FSEV. „Keď som sa sem presťahovala, stretla som chlapca a všetko do seba zapadlo! Odvtedy sme spolu,“ dodala.

Ak ste zvedaví, ako je to s brazílskymi vysokými školami, Samanta odpovedá: „Štúdium na univerzite v Brazílii je drahé a nie je na rovnakej úrovni ako to slovenské. Tam sú chudoba a kriminalita dominantné problémy, no tu nie. Brazília patrí medzi štáty s najväčšou kriminalitou, a to ovplyvňuje aj školstvo a iné veci.“ Nás zaujímalo, ako sa dá zvyknúť na taký kultúrny šok. „Je ťažké nájsť si kamarátov, keď nehovoríte rovnakým jazykom. Keď sme vonku, najprv sa rozprávame všetci anglicky, ale po pár vetách prejdú na slovenčinu a ja sa cítim, že nezapadám.“

Samanta miluje naše pivo a bryndzové halušky, z domu jej najviac chýba jedlo a kultúra. Taktiež je duchom cestovateľka a pochodila veľa európskych krajín. Čo je však jej liekom, keď príde clivosť za kamarátmi a rodinou? „Uvedomiť si, že sama som spravila túto voľbu. Keď človek cestuje, vie, že je tam istá obeta kontaktu s rodinou a kamarátmi. Som veľmi šťastná vždy keď sme spolu, no nemá zmysel sa trápiť a zožierať, keď tu nie sú. Užívam si svoju voľbu.“

Ani nad budúcnosťou si neláme zbytočne hlavu. Buď si dokončí titul tu na Slovensku, alebo vyskúša výzvu inej krajiny. Istotou však je, že veľký dom s osobnou knižnicou, 3 psíkmi a prasiatkom v jej snári o budúcnosti musia byť! Samanta má v otázke obáv z cestovania jasno: „Jediný strach môže byť z nedostatku peňazí, ale všetko sa dá, ak je človek šikovný. Na Slovensko som prišla bez akejkoľvek podpory a aby som zaplatila nájom, upratovala som domy a robila nechty.”

Pre všetkých, ktorí chcú ísť do sveta, no majú strach, táto sympatická Brazílčanka odkazuje: „ Ak nemáš guráž, nechoď. Ak máš, prečo stále rozmýšľaš?“ Ako motivačnú myšlienku vám Samanta odkazuje jednu radu nad zlato: „Máš slobodu v menení svojich názorov, a to je na nezaplatenie. Učenie sa nových typov myslenia je dar, využi to.“

Na záver sme sa skrátka museli opýtať,  či má Samanta spoločné korene so svetovou super modelkou Adrianou Limou pochádzajúcou tiež z Brazílie. So smiechom zareagovala, že nemá. Priezvisko Lima je vraj v Brazílii veľmi populárne a v triede boli vždy 3 až 4 kamaráti volajúci sa rovnako a nikdy neboli príbuzní. No schválne, koľko z nás, Slovákov, by sa rado pýšilo takýmto juhoamerickým priezviskom?

Autorka: Nikol Šinová

Foto: Samanta Lima