Ako prežiť v Bratislave

FSEV je Bratislavčankou, to však neznamená, že všetci jej členovia sú nimi tiež. Pre tých z vás, ktorí ste v Bratislave noví, alebo štúdium v Bratislave ešte len zvažujete, sme pripravili pár rád, ako v nej prežiť. 

1. Internáty

Poučte sa z každoročného boja o miesto na internátoch a nechajte si poradiť od tých, ktorí na to doplatili. Nenechávajte si vybavovanie na poslednú chvíľu, nemuselo by sa vám ujsť. Pre tých na komfort náročnejších máme jednu bonusovú radu hneď na začiatok – ušetrite si čas a nervy, slovo “internát” rovno vyškrtnite zo svojho slovníka a začnite s hľadaním podnájmu, ideálne v blízkosti fakulty. V blízkosti fakulty? Nebojte sa, hneď si vysvetlíme prečo.

2. Doprava

O aktuálnej dopravnej situácii v Bratislave sa toho nahovorilo. Myslíte si, že vás len strašia, no potom skončíte v zápche v preplnenom autobuse. Prednášku už vôbec nestíhate, tak dúfate, že prídete včas aspoň na seminár. Najhoršie sú pondelky a piatky. Doprava však kolabuje viac a viac. Časovo najnáročnejšie na presun z bodu A do bodu B je ráno medzi 6 a 9 hodinou a v poobedných hodinách medzi 16 až 19 hodinou. V piatky už od 15 hodiny. Miesto zabíjania času v nekonečných a nervy-drásajúcich  zápchach vám preto odporúčame stiahnuť si aplikáciu Slovnaft bike a využiť možnosť prepravy po Bratislave prostredníctvom bicyklov, ktoré si môžete za malý poplatok požičať. Stanoviská sa nachádzajú v malých rozstupoch po takmer celej Bratislave. Mapu stanovísk nájdete v spomínanej aplikácii.

Pre tých, ktorí sú leniví a predsa len si radšej posedia v zápche, máme jeden tip – využite tento čas a študujte si materiály do školy. Večer si poďakujete. Tip č. 2 – nezabudnite, že centimeter snehu pre Bratislavu znamená dopravný kolaps.

3. Kde sa dobre a lacno najesť

Odsťahovali ste sa od rodičov a financie vám nedovoľujú stravovanie v luxusných reštauráciách? Nezúfajte, aj v Bratislave sa dá najesť dobre a lacno. Túto kombináciu ponúka bistro Leviathan. Pre milovníkov cestovín sa toto miesto stane rajom na zemi. Na výber máte z veľkého množstva omáčok, ktoré pripravujú vždy čerstvo na prevádzke. Ponúkajú aj denné menu s polievkou a dezertom. S ISIC tu máte kofolu zadarmo a zadarmo máte aj každú jedenástu porciu špagiet, čo  po ich ochutnaní znamená na jedenásty deň. Leviathan sa prispôsobuje aj tomu, či ste jedáci, alebo práve naopak. Na výber máte z troch druhov- malé, stredné a veľké porcie. Bistro dokonca ponúka aj sladké cestoviny, napríklad s makom, tvarohom, či orechmi.

Pre mlsné jazýčky však máme pripravenú palacinkáreň Lacinka Palacinka, ktorá sa nachádza blízko hlavnej vlakovej stanice.  Na výber tu máte cez 100 druhov, či už sladkých alebo slaných, náplní. Cena jednej palacinky sa zmestí do jedného eura, otázne je skôr, koľko takých palaciniek sa zmestí do vás.

4. BarON

Ak študujete v Bratislave a nikdy ste neboli v BarOne,je to vec, ktorú by ste mali zmeniť hneď po dočítaní tohto článku. Oblečte sa, vezmite kamarátov a hor sa do jedného z najnavštevovanejších študentských barov v meste. A keď povieme študentský, tak BarOn je ním celým srdcom. Stolný futbal a tácka alkoholu za 3,60 € už čakajú na vás.

Autorka: K. A.