Ako sa efektívnejšie učiť jazyky? Tu je mojich 5 rád

Aj ty máš pocit, že tvoja úroveň cudzieho jazyka sa už dlho nezlepšila a chceš to zmeniť? Alebo už dlhšie premýšľaš, že sa naučíš ďalší jazyk? Stalo sa to aj mne. Začiatkom roka som si uvedomila, že úroveň mojej angličtiny je rovnaká už skoro 10 rokov. Už dlho mi nestačila ani v škole, a keď som sa rozhliadala po novej práci, často bol problémom práve jazyk. Preto som sa rozhodla, že s tým niečo urobím. Pomohlo mi nasledujúcich 5 rád, ktoré zaručene pomôžu aj tebe.

1. Vykroč z komfortnej zóny
Hovorí sa, že najťažšie je začať. Ruku na srdce, ako dlho si už hovoríš, že sa chceš zdokonaliť v angličtine, alebo sa naučiť po rusky či nemecky? Ako dlho si hovoríš, že to teraz až tak nepotrebuješ a budeš sa učiť, keď bude viac času? Vždy sa nájde dôvod, prečo počkať a začať inokedy. Ale perfektné podmienky nikdy nebudú a nikdy nepríde čas, keď si povieš : „Áno, teraz ma nič nelimituje!“ Prekonaj svoju pohodlnosť či strach. Pri seriály si zmeň titulky na anglické, prestav si facebook do iného jazyka, začni čítať knihu v originály. Skrátka si vytvor pre jazyk miesto.

2. Nájdi svoju motiváciu
Moja kamoška sa celú strednú učila nemčinu a nevedela z nej nič. Chýbala jej motivácia. Aj keď máme hranice s Rakúskom za rohom a nemčina by sa jej zišla, povedala si, že jej angličtina postačí. Minulý rok sa rozhodla nájsť si novú prácu. Našla silnú motiváciu a jazyk sa učí omnoho rýchlejšie než predtým. Aj vďaka tomu si našla lepšie miesto. Vedeli ste, že na portáli profesia.sk je až v 34 % všetkých ponúk na plný úväzok  požadovaná angličtina? Druhá v poradí je nemčina s 9 %. Aj preto je super vedieť  viac jazykov a zvýšiť svoje šance na lepšiu prácu v živote.

3. Zisti, čo na teba funguje
Keď si už odhodlaný, že si nájdeš jazykovú školu, môže ťa zmiasť metóda, ktorou sa jazyk vyučuje. Vyhovuje ti výuka jazyka ako na vašej základnej škole alebo sa viac naučíš rozprávaním? Pri klasických metódach (napr. v školách) sa stretneš s dôrazom na čítanie textov, robenie cvičení a domácich úloh. Priame metódy sa upriamujú na samotnú konverzáciu. Existuje veľké množstvo metód, ktoré sa snažia kombinovať princípy klasických a priamych metód. Vtedy sa zameraj na to, čo chceš ty. V čom máš nedostatky a na čo sa chceš viac zamerať? Ak nemáš čas robiť si domáce úlohy (áno, sú aj metódy, ktoré domáce úlohy nevyžadujú), nevyberaj si metódu, ktorá si práve na tom stavia. Uškodíš tým iba sebe.

4. Vycestuj a komunikuj
Erasmus+ a Work & Travel nie sú jediné možnosti, ako viac komunikovať v zahraničí. V dobe lacných leteniek sa dokážeš dostať na pár dní doslova všade za minimálne náklady. Vyber si destináciu podľa tvojich jazykových preferencií. Chceš si zlepšiť angličtinu? Londýn, Malta či Írsko sú letecky dostupné aj zo Slovenska. Alebo ťa láka horkokrvná španielčina? Takisto žiadny problém. Na Malorku chodíme všetci výhradne do 20 €. Áno, v zahraničí zažiješ inú kultúru, zvyky a tradície. No hlavne, budeš mať jedinečnú šancu použiť jazyk v reálnych situáciách. Rozprávať sa s miestnymi a počuť odlišné prízvuky – to sú neoceniteľné skúsenosti.

5. Snaž sa vyťažiť čo najviac
Pokiaľ si sa už pustil do štúdia cudzieho jazyka, venuj sa mu naplno. To ale neznamená, že si máš celý deň vypĺňať cvičenia. Skôr využi čas, ktorý si si pre jazyk vyhradili. Nerozmýšľaj o tvojom ďalšom programe – iba ak v cudzom jazyku. Rozmýšľaš, čo ďalšie by si z toho vyťažil? A čo napríklad kredity? Ak sa chceš zdokonaľovať v cudzom jazyku, môžeš tak urobiť aj na našej univerzite. Stačí si nájsť a zapísať predmet na inej fakulte a dohodnúť sa s vyučujúcim.

P.S.: Tento rok sa objavila super príležitosť aj pre tých, ktorým sa na iné fakulty chodiť nechce. V zimnom semestri sa na FSEV začal učiť francúzsky jazyk. Je zameraný na diplomatickú francúzštinu, čo sa hodí najmä našim študentom na európskych štúdiách a verejnej politike.

Autorka: Verča
Foto: pngtree.com, issaquahhighlands.com