Ako zvládať školu?

Takmer každý z nás to pozná – škola, práca, zadania, spánok…ó nie, začala ďalšia séria môjho obľúbeného seriálu! Sme vtiahnutí do kolobehu povinností a musíme sa rozhodnúť, ako naložiť s časom. Nie všetci majú time management v malíčku a mnohí sa trápime v nekonečnej šnúre deadlinov a prokrastinácie. V tomto článku si povieme pár rád a trikov, ako si uľahčiť pobyt na vysokej škole.

1. Just do it
Najviac času strávime rozmýšľaním. Väčšinou rozmýšľame o tom, ako sa nám nechce robiť zadanie do školy a stále si opodstatňujeme, prečo je v poriadku spraviť ho o 2 hodiny, 2 dni, týždeň…Môže sa to zdať ako klišé, ale občas stačí vypnúť tento náš premýšľajúci mód a proste začať. Najťažšie je začať, keď to prekonáme, bude to už len lepšie!

2. Cheat meal
Niekedy máme pocit, že nič nestíhame a že sa na nás valí lavína, ktorej sa nestíhame vyhnúť. Tieto myšlienky sú veľmi stresujúce, a aj keď stres vie byť občas motivujúci, môže nás i pohltiť a nakoniec zostaneme v slepom bode. Oddýchnime si. Nemajme výčitky, keď si pozrieme film, tak  ako by sme nemali mať výčitky z kocky čokolády počas diéty. Po filme sa ale ide na vec!

3. Neberme to tak vážne
Úzkosť a stres prežívame najmä vtedy, keď nám na niečom záleží, no musíme sa naučiť aj uvoľniť a nebrať to tak vážne! Naozaj to nestíham? Končí sa preto môj život alebo život mojich blízkych? S vysokou pravdepodobnosťou nie. Každý človek občas zlyhá a je to úplne normálne, skúsme si odpustiť a ísť ďalej.

4. Nie sme len študenti a zamestnanci
Ak ste čakali iba tipy ako zatočiť s prokrastináciou, asi vás sklamem. Každý z nás je človek, ktorý má svoje sny a jedinečnú osobnosť. Tak, ako venujeme veľa času pracovaniu, štúdiu a všetkým externým povinnostiam, mali by sme sa venovať aj sebe a našej mysli. Či už vám vyhovuje prechádzka v lese, modlenie alebo meditácia, každá činnosť, ktorá je smerovaná k našej podstate, nám v konečnom dôsledku pomôže dosiahnuť v živote čo chceme (ale aj workshopy sú fajn! :))

5. Nevyhovárajme sa
Znova ich spomeniem. Výhovorky, výhovorky, výhovorky. Nikoho vlastne nezaujímajú a nikomu nepriniesli veľký úspech, no aj tak sa vyskytujú v našej komunikácií  na pravidelnej báze. Namiesto toho, prečo NIE, skúsme sa zamerať na dôvody – prečo ÁNO. Pozitívne myslenie a chuť napredovať síce nevznikne zo dňa na deň alebo po zhliadnutí jedného motivačného videa, no niekde treba začať. A práve vytváranie si výhovoriek je veľmi častá bariéra, ktorá nám bráni byť produktívnymi, tvorivými a dobrými študentmi.

Odpovedzme si teda na otázku, prečo ÁNO?
Nakoniec nám asi už len držím palce, nech vysokú školu nielen prežijeme, ale aby sme vyťažili z tohto krásneho životného obdobia všetko, čo sa dá. 🙂

Text a foto: Alex