Blížia sa skúšky a vy ste v strese? Nebojte sa, dokážete sa ho rýchlo zbaviť

Keďže skúškové je za dverami a stres z absolvovania predmetov je aktuálna téma medzi študentami, poznatky o tom, ako stres premôcť, by boli momentálne to pravé orechové. A pretože ani ja sama nie som majster na túto problematiku, opýtala som sa študentov rôznych odborov, aký je ich účinný liek proti stresu. Tu sú ich odpovede.

Foto: Unsplash

Sociálna a pracovná psychológia
Psychológovia by o strese vedeli napísať knihu. Aký je ich tajný recept na zvládnutie nátlaku?

Určite nie je dobré nechávať si všetko na poslednú chvíľu, a teda je potrebné poriadne si zorganizovať čas na učenie. Ak do štúdia vložíte všetku potrebnú energiu a čas, naučíte sa všetko, čo ste mali na pláne a nie je dôvod stresovať sa. Vložili ste do toho predsa všetko úsilie, ktoré ste mohli. Na druhú stranu, ak sa na to vykašlete a naučíte sa napríklad len 30 % učiva, stres vás, samozrejme, doženie. To bude ale chyba, z ktorej budete môcť viniť len a len seba.

Verejná politika
Čo hovoria na stres baby z odboru verejná politika?

Aj keď sú to riadne stresswomen, dokážu si vyčleniť veci, ohľadom ktorých sa stresovať budú a ohľadom ktorých nie. Podľa nich všetko záleží od priorít. Riadia sa mottom „ak na niečom nebude záležať o 5 rokov, nestojí to za stres teraz“. Delia si úlohy na malé časti, nerobia všetko naraz a snažia sa venovať aj úplne iným aktivitám ako škole. Či už je to šport, čítanie, práca alebo sledovanie seriálov, je potrebné aspoň na chvíľku vypustiť z hlavy slovo assignment a oddýchnuť si.

Foto: Diana Suemi

Európske štúdiá
V odbore európske štúdia mi na otázky odpovedala moja veľmi dobrá kamarátka. Jej tajomstvom na upokojenie nervov je pohárik dobrého vína alebo piva. Človek sa trocha uvoľní a hneď je všetko lepšie. Ďalšou z vecí, ktorú praktizuje, je počúvanie reggae hudby pred ťažkým testom alebo skúškou. Keďže je reggae hudba pomalšia, pomáha spomaliť myseľ a tak aj stres. A nakoniec, vždy sa riadi vetou: „Ak nejde o život, ide o “ho*no“.

Dúfam, že vám rady od vašich kolegov pomohli a prajem vám pevné nervy a úspešné absolvovanie skúškového 🙂

Autorka: Dominika Šoltésová