Čo ma naučila FSEV

Zdroj: Flickr

Každý z nás sem, na FSEVku, prišiel z určitého dôvodu. Pre niekoho sú ním super odporúčania od známych, cesta za vysnívanou kariérou, pre iného príťažlivá lokalita a priestory fakulty, niekoho lákajú výhody vysokoškolského života a niekto sa tu ocitne celkom neočakávane – v podstate náhodou. Existencia náhod však nie je vedecky potvrdená 🙂

Tu je päť vecí, ktoré FSEVka naučí (nehovoriac o študijných poznatkoch, samozrejme):

1. Nadhľad je dôležitý

Zdroj: Flickr

Niektoré veci si proste brať osobne netreba. Občas je to náročnejšie, niekedy zase menej. Či už je to prenášaná skúška, nepodarená prezentácia alebo neochota respondentov. Nemôže byť všetko dokonalé a veci nevyjdú vždy tak, ako si to predstavujeme. Niekedy by sme najradšej mali Harryho neviditeľný plášť alebo Hermionin stroj času. Avšak jedným neúspechom život nekončí a zajtra je tu opäť nový deň. V konečnom dôsledku, a hlavne v reálnom živote, sú jedno alebo dve zadania úplne nepodstatné.

2. Všetko sa dá, keď sa chce

Škola, práca, sociálny život, niekedy sa to nakopí tak, že ani nevieme, kde začať. V takýchto prípadoch často hľadáme útechu v obľúbenom seriáli. Kto by ju už len hľadal v skriptách, všakže. Treba sa však zaprieť, so správnym množstvom kávy sa dá zvládnuť aj nezvládnuteľné! Netreba sa báť, po pár semestroch je už odhadnúť potrebnú dávku kofeínu ľahké! A taktiež, kto neodovzdal minimálne jedno zadanie pár minút pred (za) deadlinom, akoby ani študentom nebol. Navyše, v životopise sa schopnosť práce pod stresom cení J.

3. Neexistuje nič také, ako byť divný

Zdroj: Canva

Definitívne som sa presvedčila o tom, že normálnosť neexistuje. Každý deň sa stretávame s niečím, čo nezapadá do našej predstavy o bežnosti. Pre niekoho je to vypiť 5 káv denne, pre iného spať cez deň a pracovať v noci, oslovovať neznámych okoloidúcich, prípadne sa nebaviť s ľuďmi vôbec. Niektoré naše počiny sú lepšie ako iné. Zväčša aj tak ľutujeme tie, ktoré sme spraviť chceli, ale nedostatok odvahy zhatil naše plány. Ukázať to, čo sa v nás ukrýva, nie je jednoduché. Kto by si však vybral našu prítomnosť, ak by sme boli všetci rovnakí? Tých najlepších ľudí sa nespoznáme, keď sa budeme správať ako niekto iný. Nechať našu odlišnosť vyplávať na povrch je to, čo nás dokáže obohatiť najviac. Nech už sme akíkoľvek, vždy sa nájde niekto, kto nás ocení, minimálne mamka určite.

4. Svet nie je iba čiernobiely

Zdroj: It takes 10k

Každý z nás vníma a pociťuje rozlične, to nás robí výnimočnými. Nie vždy sa ale naša jedinečnosť stretne s pochopením ostatných, akoby aj mohla. FSEVka nás však naučí tolerantnosti. Odpoveďou na rozdielny názor nebude ignorancia a pohŕdanie, ale možnosť vytvoriť cestu, ktorá bude podľa našich predstáv. Sama som bola svedkom toho, že hlas nás, študentov, bol vypočutý a následkom toho nastali zásadné zmeny. Netreba sa báť vyjadriť svoj názor, možno to je práve ten, na ktorí všetci čakajú. Všetko začína jednotlivcom, bez atómu by ani periodická tabuľka nebola.

5. Všetko má svoj dôvod

Nie vždy je štúdium na Mlynských luhoch 4 výsledkom dlhoročných plánov, ani u mňa nebolo. To, že sa nám v priebehu rokov mení vnímanie priorít, je úplne prirodzené. Dokonca aj to, že prítomnosť niektorých ľudí a zážitkov v našom živote oceníme, až keď už nie sú aktuálne. Potom si uvedomíme, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta, ktorá k nemu vedie. A význam každého na oko pôsobiaceho neúspechu pochopíme neskôr.

Nemôžem zaručiť, že rozhodnutie študovať na FSEV bude patriť k jedným z vašich najlepších, ale môžem zaručiť to, že sa vám otvorí cesta plná možností. Či ich využijete, bude už len na vás J.

Autorka: LH