Deň s… Prespieva sa až na miesto poslankyne?

Vieš si predstaviť folkloristku v politike? A ešte k tomu mladú, úspešnú a talentovanú? Dôkazom takejto kombinácie je Miroslava Rosáková, študentka prvého ročníka magisterského stupňa študijného programu verejná politika na FSEV.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa rozhodla kandidovať na miesto poslankyne obecného zastupiteľstva v Oslanoch?
V Oslanoch žijem prakticky od narodenia a bývam tam veľmi rada. Verím tomu, že keď mám chuť pracovať a tiež danosti, vzdelanie a možnosti, tak by som ich mala aj používať – a to aj pre dobro ostatných. Zároveň tužím do praxe pretavovať veci, ktoré sa učím počas štúdia verejnej politiky. Verím tomu, že  sa mi to podarí.

Čo je hlavnou témou tvojej kandidatúry?
Oblasť, ktorej sa v živote venujem najviac a najdlhšie, je kultúra. Preto by som sa rada pričinila o rozšírenie a skvalitnenie kultúrneho života u nás v Oslanoch. Tiež mi záleží na otvorenej komunikácii s občanmi a transparentnosti.

Máš nejaké heslo, v ktorom sa nesie tvoja kandidatúra?
Mladosť a nová energia pre lepšie Oslany. 😊

Prečo číslo 11?
Lebo som z kandidátov v abecede jedenásta. A prečo ma číslo 11 veľmi potešilo? Lebo je to moje obľúbené číslo už od malička – narodila som sa jedenásteho januára.

Akým spôsobom zbieraš podpisy?
Podpisy som zbierala hlavne počas leta, keďže 11.9. bol posledný termín na ich odovzdanie. Vytlačila som si podpisové hárky a  začala som oslovovať rodinu či známych, aj menej známych spoluobčanov. Veľmi mi pomohla aj moja rodina a priatelia, ktorí zbierali podpisy pre mňa. Za to som im veľmi vďačná!

Aké poznatky zo štúdia použiješ vo svojej kandidatúre?
Ak ma moji spoluobčania zvolia, určite využijem vedomosti o tvorbe verejných politík, ale aj základné politologické znalosti a prehľad o fungovaní EÚ z bakalárskeho štúdia. Analytické zručnosti z (nielen) akademického písania som využila počas stáže v kancelárií primátorky Prievidze.

Prečo nie dráha interpretky ľudových piesní?
Verím tomu, že moja dráha interpretky ľudových piesní ešte nekončí a bude sa dať skĺbiť aj s úlohou poslankyne – ak ma moji spoluobčania zvolia 😊. Spev ľudových piesní je moja „srdcová záležitosť“ a vzdám sa ho asi jedine vtedy, keď stratím hlas. Profesionálne sa venovať spevu ľudových piesní zatiaľ nepovažujem za reálnu kariéru, ale ak sa takáto možnosť vyskytne, určite nad tým budem uvažovať.

Ak ťa ľudia podporia podpisom, zaspievaš im za odmenu pieseň na želanie?
Nikto z ľudí, ktorí sa mi podpísali, to odo mňa nechceli, no určite by som týmto ľuďom veľmi rada zaspievala.

Ak by si sa stala poslankyňou obecného zastupiteľstva, plánuješ si spievať s každým jedným občanom?
Už teraz si s občanmi spievam na rôznych obecných podujatiach a vystúpeniach a budem v tom pokračovať bez ohľadu na to, či budem alebo nebudem zvolená. Spev je niečo, čo robí radosť mne a verím tomu, že aj ostatným.

V bakalárskom stupni si študovala naše európske štúdiá. Prečo si sa rozhodla pokračovať v štúdiu na Ústave verejnej politiky?
Verejná politika sa lepšie približuje tomu, čo by som v živote rada robila. Chcem sa usadiť na Slovensku a zlepšovať verejné politiky tu, zatiaľ čo EŠ sa prirodzene viac hodia na prácu v medzinárodnom prostredí. Tiež sa mi páči osobný prístup a “nemasovosť” na ÚVP.  Mala som ale veľmi rada aj štúdium na EŠ – bolo to rozhodovanie medzi dobrým a ešte lepším

Odkázala by si niečo našim študentom FSEV ?
Nebojte sa! Nájdite to, čo vás baví, v čom ste dobrí a čo vás napĺňa. Pustite sa do niečoho, čo považujete za potrebné, nemajte strach vstupovať do neprebádaných území. Máte na to!

Ak chceš vedieť, ako to Mirke spieva, klikni SEM.

Autorka: Bianka Karlíková
Foto: Peter Melicherčík