FSEV-kárka Kaťa o pobyte v Litve

Kaťa je FSEV-kárka, ktorá študuje sociálnu a pracovnú psychológiu a momentálne sa nachádza v prvom magisterskom ročníku. Minulý rok sa zúčastnila výmenného programu ERAZMUS+ v Litve, na univerzite Mykolo Romerio. Nás dnes zaujíma, aká bola jej skúsenosť a čo odporúča študentom, ktorí ešte na erazme neboli.

Ahoj Kaťa! Prezraď nám, prosím, čo konkrétne si študovala na univerzite Mykolo Romerio? Aké predmety boli podobné ako na našej škole a aké, naopak, úplne odlišné?

Ja som mala predmety z troch rôznych fakúlt a to sociálne zameranej, humanitne zameranej a treťou bola fakulta psychológie. Všetky tri však boli v jednej budove, takže som s kombinovaním predmetov nemala problém. Všetky témy predmetov boli viac menej podobné, aby mi ich potom na Fsevke uznali. Dva však boli iné ako tu a to Litovčina a jeden predmet, ktorý bol zameraný iba na prax. Odlišný bol skôr typ výučby, než obsah učiva.

Aký je podľa teba hlavný rozdiel v štúdiu v Litve a na Slovensku?

Na túto otázku môžem odpovedať iba z pohľadu erazmáka, pretože sme hodiny mali len spolu, nie s Litovčanmi. Tak napríklad predmet, ktorý som už spomínala, zameraný čisto na prax, bol úplne odlišný tým na FSEV-ke. Každý týždeň sme chodili do určitej inštitúcie, všetko sami vybavovali, dohadovali. Žiadna teória, ale rovno prax. Zaujímavý bol aj prístup niektorých učiteľov, ktorí si veľmi dali záležať na tom, aby bola štruktúra hodiny maximálne efektívna. Samozrejme sme mali nejakú tú teóriu, ale väčšina hodín bola strávená praktickými cvičeniami.

Mala si počas štúdia v Litve aj brigádu? Ak áno, bolo ťažké si ju nájsť?

Brigádu som nemala a myslím, že to ani oficiálne povolené nebolo. Mali sme však predmet, ktorý bol braný ako stáž. Chodili sme dvakrát do týždňa do jednej inštitúcie, kde sme sa venovali deťom imigrantov. Učili sme ich jazyk, vymýšľali rôzne voľnočasové aktivity a tak ďalej.

Aké to bolo s bývaním? Mala si pridelený intrák?

Do Litvy som išla s kamarátkou, s ktorou sme sa dohodli, že budeme bývať na byte. Hľadali sme hlavne na internete a našli sme si útulný jednoizbový byt, kde sme mali všetko, čo sme k životu potrebovali. Nájom by sa dal zhruba porovnať s bytmi v Bratislave, nič extrémne finančne náročné. Keďže som od začiatku vedela, že chcem ísť bývať na byt, otázku internátov som vôbec neriešila, ale viem, že boli dve možnosti ubytovania, jedna lacnejšia a jedna trochu drahšia.

Aké to bolo, keď si sa vrátila späť na Slovensko?

Veľmi dlho mi trvalo, kým som sa dokázala vrátiť späť do reality, pretože erazmus je taká príjemná cestovateľská bublina, v ktorej má človek takmer neobmedzenú slobodu. Už len to, že som bývala na byte s kamarátkou a tu, doma, bývam s rodičmi. Taktiež som veľa cestovala a zabávala sa. Učitelia v Litve chápali, že pre nás to bola neskutočná príležitosť pre spoznanie krajiny, preto boli veľmi zhovievaví. Na začiatku nás síce strašili, že absencie sa tam berú veľmi vážne a budeme musieť byť na každej prednáške. Ale keď sme sa s nimi dohodli a splnili sme si všetky povinnosti, nebol žiadny problém. Keď som sa vrátila naspäť na Slovensko, dlho som si nevedela zvyknúť hlavne na to, že opäť bývam s rodičmi.

Otázočka na záver: čo by si odporučila študentom, ktorí idú prvýkrát na Erazmus? Na čo si dávať pozor a čoho sa, naopak, netreba vôbec báť?

Na začiatku dostaneš grant, podľa krajiny, do ktorej ideš, my sme mali zhruba 1 400 eur. Moja rada znie: tieto peniaze si treba na začiatku niekam odložiť a míňať ich hlavne na nájom. Pretože potom sa môže veľmi ľahko stať, že si na konci posledného mesiaca nebudeš mať za čo kúpiť ani rožok. Na erazme študenti naozaj veľa míňajú hlavne na cestovanie a zábavu, takže s peniazmi opatrne. Pozor si treba dávať aj pri vybavovaní ubytovania, pretože keď domáci vidia, že si zahraničný študent, môžu sa pokúsiť ťa okabátiť. Inak sa podľa mňa netreba báť vôbec ničoho. Erazmus je neskutočná príležitosť spoznať nových ľudí, miesta, precvičiť si jazyk, vidieť aj iný školský systém, ako je ten náš. Myslím, že tam človek môže objaviť svoje skryté ja.

Ďakujeme ti, Kaťa, že si sa s nami podelila o svoje zážitky! Erazmus je super vec, kde  študent môže zažiť to, o čom sa mu ani nesnívalo. Po rozhovore s Kaťou, máme chuťvydať sa objavovať nové krajiny a čo ty?

Autor: LJ
Foto: Kaťa