FSEV na cestách: Ak váhate, či máte ísť na Erasmus do zahraničia, nerobte to. Neváhajte a choďte!

Keď som sa rozhodovala, kam by som mala ísť na Erasmus, zavážilo u mňa viacero faktorov. Prvým boli referencie od známych, kamarátov, ktorí v danej krajine už boli a vraveli čo a prečo. Druhým, viac prozaickým, bola mena a ekonomická situácia. Pri výbere som teda mala jasno.

Všetci mi odporúčali Litvu, konkrétne jej hlavné mesto Vilnius. Litva je krásna krajina – je malá, je v Pobaltí. Veľa zelene, veľa slnka už od polovice apríla. Dni sú dlhé. Litva je malá krajina, v niečom dosť podobná Slovensku. Výhodou je, že Euro tam majú od roku 2015, čiže žiaden problém.

 

Čo sú ale ďalšie benefity tejto krajiny? Úžasný mentorský systém. Automaticky som dostala osobu, svojho mentora, ktorý sa postaral o to, aby som sa dostala na internát. Títo ľudia pre nás organizovali akcie a rôzne aktivity počas celého pobytu a ja som navštívila všetko, čo sa dalo: budovu parlamentu, prezidentský palác, televíznu vežu. Boli aj športové akcie, akcie vonku v meste. Ozaj je to premyslené.

Čo sa týka ubytovania, pre mňa osobne to bola výzva. Ale len preto, že som nikdy na internáte nežila. Chodila som na Mykolas Romeris University, kde som mala školu cez cestu. Tým pádom som nemusela riešiť cestovanie, stačilo mi zísť si dole. To som ocenila hlavne prvé dva mesiace, keď tam bol sneh a zima. Univerzita má hlavne super knižnicu. Dlhé otváracie hodiny (do tretej ráno, skvelý internet) sú najlepší kamaráti, keď musí človek odovzdať záverečné práce. Keďže som študentka európskych štúdií na magisterskom stupni, na MRU som mala Faculty of Public Governance; vyučujúci boli nápomocní, chápaví. Ponuka predmetov bola zaujímavá.

Mali sme aj mimoškolské aktivity, environmentálne predmety sa vyučujú lepšie v parku, keď vám daný vyučujúci vysvetľuje všetko v praxi a vy máte potom lepšiu víziu. Ťažko sa mi hodnotí, či bolo štúdium v Litve náročnejšie ako u nás. Tým, že európske štúdia na FSEV sú celé v angličtine, jedinou zmenou na Erasme bolo to, že sme sa bavili v angličtine aj po vyučovaní.

Ak váhate, či máte odísť na Erasmus alebo stáž niekam do zahraničia, nerobte to. Neváhajte a choďte! Pred Erasmom som si myslela, že je to zbytočne nafúknutá bublina. Ale reálne? Super skúsenosť. Je to o ľuďoch, ktorých tam spoznáte. Zážitky, rozhovory, miesta, ktoré navštívite. Viete porovnať, ako prebieha vyučovanie niekde inde. Veľa ľudí nadáva na slovenské školy, ale keď vidíte iný systém na inej škole na vlastné oči, viete si vytvoriť vlastný názor.

Litva má super geografickú polohu, letieť sa dá do škandinávskych krajín za ešte lepšie ceny. Samotná krajina je taktiež pekná, nelimitujte sa len na hlavné miesta. Lebo kúpať sa v Baltskom mori a vidieť západ slnka o pol jedenástej večer je iný zážitok. Rozhodne je to príležitosť, ktorú treba zažiť. A vyberať si krajiny, kde by ste sa inak nerozhodli len tak ísť.

Autorka: Barbora Hullová, študentka európskych štúdií