FSEV na cestách: Ako mi Amerika zmenila pohľad na svet

V tejto časti našej pravidelnej rubriky sme si pre vás pripravili rozhovor s jednou z našich študentiek, ktorá u nás študuje v treťom ročníku na sociálnej a pracovnej psychológii.

Dominika sa vrátila dokončiť bakalárske štúdium na FSEV plná zážitkov a nových skúseností z jej pracovno-cestovného pobytu v Amerike, ktorý sa jej tak veľmi zapáčil, že začala rozmýšľať nad magisterským štúdiom a prácou v zahraničí. Okrem iného si z Ameriky priniesla aj niečo pre vás. Pýtate sa čo? Plno užitočných rád a jedno veľké odporúčanie: “Ak váhate, bojíte sa alebo vás odrádzajú nekonečné kopy papierov, ktoré je potrebné pred vycestovaním vyplniť, tak Amerika rozhodne stojí zato!“

Na úvod začneme tou najzákladnejšou otázkou. Prečo Amerika?
Do Ameriky som sa rozhodla ísť preto, že som tam strávila už aj minulé leto, ktoré predčilo všetky moje očakávania.

Aké sú začiatky? Väčšinu študentov odrádza predstava, čo všetko je potrebné pred samotným vycestovaním vybaviť. Akoto vnímaš ty, keď si to už zažila a dokonca dvakrát!
Do Ameriky som sa rozhodla ísť preto, že som tam strávila už aj minulé leto, ktoré predčilo všetky moje očakávania. Aj s kamarátkou sme sa rozhodli navštíviť opäť rovnaký štát, no to vôbec nezmenšilo počet vecí, ktoré sme museli nielen vybaviť, ale aj zaplatiť. Išli sme cez rovnakú agentúru a to CCUSA, s ktorou sme spokojné. Okrem milióna papierov (potvrdenie o školskej dochádzke, výpis známok z oboch semestrov, výpis z registra trestov, atď) potrebných pre agentúru nás čakala ešte kúpa leteniek v ten správny čas, zaplatenie a vybavenie pracovných víz, zaistenie práce a samozrejme úspešné dokončenie letného semestra ešte pred odchodom.

Papiere vybavené, semester úspešne dokončený a ty sedíš v lietadle. Aká práca ťa čakala po príchode?  Mohli ste si prácu vybrať alebo vám bola pridelená?
Pracovali sme ako „housekeeperky“, čo bolo celkom v pohode. Druh práce sme si vyberali pred vycestovaním z naozaj veľkej ponuky, takže každý sa v niečom nájde. Spoznali sme veľa zaujímavých ľudí a získali kopec nových kamošov a zážitkov. Jedna obrovská výhoda tohto leta spočívala aj v tom, že sme konečne mali 21, a teda sme boli vítané v každom bare. Okrem barov sme však pochodili aj okolité mestá a spravili sme si nejaký ten „hike“, keď už sme boli v tých horách.

A nakoniec cestovanie. Amerika a slovné spojenie „road trip“ idú ruka v ruke, tak aký bol ten tvoj?
Naše leto sme zakončili „road tripom“, ktorý sme zahájili v Utahu, kde sme boli v Arches, Bryce Canyon a Zion. Všetky boli nádherné, naozaj doslova ako vystrihnuté z nejakého filmu. Obrovské oranžové skaly, žiadne stromy, len kaktusy a neuveriteľné teplo. Ďalšou zastávkou bolo Las Vegas. Tam to bolo fajn, žiadne peniaze som však nevyhrala, možno nabudúce. Ďalej nasledovalo Lake Tahoe, ktoré bolo neuveriteľne nádherné a pripomínalo skôr more v Chorvátsku ako jazero v Kalifornii. Ako ďalšia zastávka bolo San Francisco, na ktoré som sa z celého cestovania tešila najviac. Celé mesto ma veľmi očarilo a vôbec sa mi nechcelo odísť. Páčilo sa mi, že sme sa za pol hodinu dostali z hektického života mesta na krásnu a pokojnú pláž plnú surferov a psíkov. Naše skoro trojtýždňové cestovanie sme zakončili v Los Angeles, ktoré bolo krásne, kde ma najviac očarili pláže Santa Monica a Venice.

Spomenieš si na nejaký vtipný zážitok?
Jasné, nejakým záhadným spôsobom sa mi podarilo stratiť iba pravú topánku z môjho obľúbeného páru tenisiek v Pacificu, čo bolo dosť smutné, avšak kamaráti ma v tom nenechali, topánky mali vyložené na rovnakej skale a postrácali ich tiež. Dobré na tom bolo to, že sme si aspoň kúpili nejaké tie nové tenisky a máme vtipnú príhodu, ktorá nás zakaždým pobaví.

Na záver pre vás máme pripravených niekoľko zaujímavostí o Amerike:
  1. Americká vláda počas prohibície otrávila alkohol, čím zabila vyše 10 000 ľudí.
  2. Denne sa v USA spotrebuje približne 0,4 kilometra štvorcovej pizze.
  3. Pokiaľ máš vo vrecku 10 eur a nemáš žiadne dlhy, si bohatší ako 25% obyvateľov USA.
  4. Každú sekundu zjedia Američania spoločne 45 kg čokolády.
  5. Prvý majiteľ otroka v Amerike bol černoch.

Text: KA | Foto: Dominika