FSEV na cestách: Fínsko alebo Anglicko? Kam vycestovať za štúdiom?

Bibka je absolventkou sociálnej antropológie, ktorá sa rozhodla preskúmať univerzity v zahraničí. Čo sa jej páči a nepáči v Anglicku a kto si berie pivo do sauny? Aj tieto otázky ti Bibka zodpovie v našom rozhovore.

Ahoj Bibka, prezraď nám, kde sa momentálne nachádzaš?
Nachádzam sa v Bristole, čo je mestečko v juhozápadnom Anglicku, kde študujem odbor Sustainable development in practise na UWE Bristol v magisterskom stupni štúdia. Tento odbor sa zaoberá environmentálnymi otázkami a problémami. A čo ma sem priviedlo? Pred rokom som išla cez Erasmus+ študovať do Fínska, presnejšie do Helsínk. Okúsila som štúdium v zahraničí a po ukončení bakalárskeho štúdia som sa rozhodla ísť do Bristolu na vlastnú päsť.

Prečo práve odbor sustainable development a prečo Bristol?
Najprv som na  FSEVke študovala sociálnu antropológiu, ktorá mi dala poznanie o spoločnosti a náhľad, aký som hľadala a potrebovala. V Helsinkách som mala predmet environmentálna antropológia, ten ma vo veľkom inšpiroval. Považujem za dôležité rozumieť nielen spoločnosti v ktorej fungujeme, ale aj princípom prírody, ktorej sme súčasťou. Je nevyhnutné nájsť cesty aby sme dokázali naďalej prežiť, hovorím o trvalej udržateľnosti. Tieto myšlienky ma podnietili ísť  študovať odbor, ktorý sa touto témou zaoberá. Na Slovensku som nenašla podobný odbor, ktorý by zahŕňal tento sociálny a environmentálny aspekt, preto som sa rozhodla pozrieť sa na zahraničné študijne programy.  Vyhľadala som si agentúru, ktorá poskytovala poradenstvo a spolupracovala s rôznymi  univerzitami. Cez nich som sa dostala k tej v Bristole.

Určite mnohých zaujíma, aké je štúdium vo Fínsku – je naozaj pravda, že je tam vysnívané školstvo? Čo sa ti tam najviac páčilo?
Ísť študovať do Fínska bola tá najšťastnejšia voľba, akú som mohla urobiť. Neviem, či by som ich školstvo nazvala vysnívaným, no určite je tam  skvele nastavený systém. Všetko fungovalo elektronicky od prihlasovania na skúšky, komunikáciu s vyučujúcimi až po získavanie študijných materiálov. Tešilo ma, že všetko bolo jednoduché a zrozumiteľné. Páčilo sa mi, že sme mali veľa skupinových prác a všetci boli na hodinách aktívni. U nás to často funguje tak, že si to do školy prídeme ,,odbiť” a tým to hasne. V Helsinkách som mala pocit, že ľudia naozaj chceli študovať a na projektoch sme pracovali aj po škole.  Čo sa týka hodín, každý vyučujúci mal svoj harmonogram, ale postup bol podobný, prečítali sme si texty, mali sme na tú tému prednášku a následne diskusiu.

Kde vidíš najväčšie rozdiely medzi štúdiom vo Fínsku a v Anglicku?
Neviem či ide o rozdiel štúdia ako takého, skôr sa tu odlišne cítim a ľudia tu myslia úplne inak. Vo Fínsku som mala väčší pocit istoty a bezpečia, zdalo sa mi, že tam spoločnosť poskytovala rovnaké podmienky pre každého a bolo mi tam veľmi pohodlne. Prevláda tam kolektívne myslenie a rovnoprávnosť, nevidela som veľké rozdiely medzi spoločenskými triedami. Celkovo sa mi zdalo, že aj keď je Fínsko studená krajina, cítila som tam väčšie teplo domova. Naopak Anglicko mi nedáva až taký pocit bezpečia, som často v rôznych nečakaných situáciách a mám tu menej istoty, možno je to Brexitom :D. Sú zreteľne viditeľné rozdiely medzi spoločenskými triedami a dbá sa tu na individualitu, každý sa ženie za nejakým cieľom. Na druhej strane je tu ale krásna  diverzita, čo sa týka ľudí a národností – je to tu také alternatívne. Bristol je študentské mesto a mám pocit že populácia je mladšia narozdiel od Helsiniek. Čo sa týka vyučovania, zahraničné univerzity fungujú podobne. Jediný rozdiel, ktorý som si zatiaľ všimla je, že vo Fínsku sme mali viac skupinových prác. V Bristole je rozdiel v tom, že som už v magisterskom stupni štúdia – štúdium je viac profesionálne, veľa spolužiakov pracuje v podobnej oblasti a prišli sa určitým spôsobom dovzdelať alebo prišli z rôznych ,,backgrounds”, a tak sa cez spoločné diskusie obohacujeme.

Máš nejaký zážitok, ktorý ti najviac utkvel v pamäti?
Super zážitkov je veľa, no najviac mi utkvel v pamäti jeden paradox, ktorý sa vyskytoval v Helsinkách. Keď sa prechádzaš po meste, Fíni na teba ani nepozrú a každý si ide vo svojej ,,bublinke”. Existuje jedna vec, ktorá tam odstráni všetky bariéry. Tou vecou je sauna. Saunovanie je pre Fínov veľmi dôležitá činnosť, väčšinou sa chodia saunovať každú nedeľu aj s rodinou pri lese a chladiť sa chodia do jazierka. Akonáhle ste v saune, Fíni sú veľmi komunikatívni a skvele si tam pokecáte. Najprv som tam vydržala strašne krátko, no postupom času som si saunu obľúbila a teraz mi v Anglicku chýba :D. Oni ale majú takú ,,hardcore” saunu, kde človek až horí, tá naša je len slabý odvar. U nás si hneď predstavíme niekoho  v papučkách a v župane relaxovať, vo Fínsku chodia do sauny aj s pivkom a sú tam aj 3 hodiny.

Sú naozaj vo Fínsku samé pekné blondíny alebo je to len stereotyp? 😀
To neviem veľmi posúdiť, každopádne je tam veľa blond ľudí, to je fakt. Všimla som si len to, že ľudia sú si tam veľmi podobní. My sme mali práve jednu takú tútorku, ktorá by sa mohla považovať za typickú fínsku blondínku. Mala rovné vlasy zastrihnuté po plecia, bola pekná do tváre. Často sa nám stávalo, že sme ju nevedeli rozoznať, pretože tu dievčatá majú veľmi podobné strihy a hlavne uhladené vlasy.

Čo by si odkázala študentkám a študentom, ktorí váhajú, či ísť do zahraničia?
Nie je dôvod váhať, nedrží ťa rodina, nedrží ťa zatiaľ nič (aspoň väčšinu študentov), preto treba využiť príležitosť a vycestovať. Tým, že človek cestuje si uvedomí aj svoje hodnoty a postoje, vidí svoj život z určitého nadhľadu. Vieš spoznať iné kultúry a ľudí, vie ťa to len obohatiť. Erasmus je skvelá príležitosť na objavovanie. Keď som bola vo Fínsku cez Erasmus, cítila som sa istejšie aj preto, lebo som mala podporu domácej univerzity, kdežto v Bristole som zodpovedná za všetko sama – ubytovanie, vyhľadanie si práce atď. Určite takúto skvelú možnosť odporúčam využiť! 🙂

Autorka: Alex
Foto: Bibka