FSEV na cestách: Írsko je láska na prvý pohľad

Zuzka je študentkou tretieho ročníka na našej fakulte, kde študuje európske štúdiá. Vďaka programu Erasmus+ strávila posledný semester v Írsku, konkrétne na Univerzite v Limericku. Natoľko sa jej tam zapáčilo, že sa tam rozhodla stráviť aj ďalšie mesiace počas leta, už však ako pracujúca. Rozhodla som sa ju osloviť, aby mi prezradila niečo viac o tom, aké je tam nielen štúdium, ale aj aký život ako taký.

Ako si dospela k rozhodnutiu, že by si chcela svoj semester stráviť v Írsku?
Študujem európske štúdiá, takže už od začiatku prvého ročníka som chcela vyskúšať aj štúdium v zahraničí cez Erasmus+. V prváku som sa ale neprihlásila, lebo ako „nováčik“ na FSEVke som mala plnú hlavu povinností. Keď som v druhom ročníku na facebookovej stránke FSEVky našla oznam, že sa bude konať druhé kolo prijímacích pohovorov na mobilitu v letnom semestri 2018, neváhala som ani sekundu a hneď som si podala prihlášku. Pani referentka bola v tomto ohľade veľmi nápomocná a do týždňa som už išla na pohovor. No a Írsko som si vybrala preto, lebo to bola jediná anglicky hovoriaca krajina v ponuke. Vedela som, že sa ešte viac zdokonalím v angličtine a zároveň to štúdium aj život bude jednoduchšie, keďže minimálne mne budú všetci rozumieť. Íri majú úplne iný prízvuk, na aký sme zvyknutí, čoho som sa aj trochu obávala, ale nakoniec to vôbec také hrozné nebolo.

Čo sa ti na Írsku páči najviac?
Jednoznačne príroda a ľudia. Vo veľa veciach sú oveľa milší a ochotnejší, ako my Slováci. Všetci sú veľmi nápomocní – počas jazdy v taxíku som sa nikdy nezaobišla bez množstva rád a tipov od taxikárov ako prežiť v Írsku. Na univerzite bolo všetko perfektne zorganizované, poskytli nám všetky potrebné informácie a aj počas štúdia sa stále zaujímali, či všetko zvládame.

Vieš mi povedať tri plusy a tri mínusy k životu v Írsku?  Načo sa majú študenti pripraviť?
Univerzita v Limericku má snáď jeden z najkrajších campusov. Všetko je veľmi dostupné a príroda je tam nádherná. Aj keď sa hovorí, že v Írsku stále prší, vôbec to tak nie je. Možno som si len vybrala dobrý rok na návštevu Írska, keďže v júni a v júli tam bolo snáď ešte teplejšie ako u nás na Slovensku. Univerzita má širokú ponuku programov a predmetov, takže myslím si, že každý odbor si tam vie nájsť svoje. No a do tretice, ako som už spomínala, Íri sú snáď najsrdečnejší ľudia, akých som stretla. International society z Univerzity organizuje výlety po Írsku za veľmi dobrú cenu takmer každý týždeň, takže študenti z celého sveta môžu precestovať Írsko a pomerne lacno. Takým mínusom totiž je, že život v Írsku je pomerne nákladný, a aj keď Univerzita Komenského poskytuje erasmus grant, ten častokrát vykryje len ubytovanie.  Ďalším mínusom môže byť pre niekoho už aj to spomínané počasie, ktoré nie je také pekné ako u nás na Slovensku, aj keď často nie je ani také zlé a daždivé, ako si všetci myslia. No a asi za najväčšie mínus pokladám mestskú hromadnú dopravu. Ak bývate vytočení po 15 minútovom čakaní na 201-tku pred školou, v Írsku sa pripravte minimálne na nervové zrútenie. Autobusy totižto meškajú niekedy aj vyše polhodiny, takže sa na ne nedá vôbec spoľahnúť. Výhodou však je, že v campuse je všetko pokope a väčšina „student villages“ sú maximálne 20 minút chôdze.

Je štúdium v cudzom jazyku náročné? Dá sa na to rýchlo zvyknúť?
Ja už mám od prvého ročníka na európskych štúdiách tu na FSEVke väčšinu predmetov po anglicky, takže som bola relatívne dobre pripravená. Pre slovensky študujúcich študentov to môže byť trošku šok, ale myslím si, že to nie je nič také, čo by sa po pár týždňoch nedalo prekonať. Ja som mala profesorov z Írska, ale napríklad aj z Poľska, a všetci prednášali veľmi zrozumiteľne.

Nerozmýšľala si nad tým zostať tam ešte dlhšie? Či ťa to už ťahalo späť domov?
Ja a Írsko bola láska na prvý pohľad, takže sa mi odtiaľ odchádzalo veľmi ťažko. Aj preto som sa po 3 týždňoch na Slovensku rozhodla vrátiť sa tam na celé leto. Nie len v Írsku, ale aj na univerzite sa mi veľmi páčilo a doteraz zvažujem ďalší Erasmus alebo magisterské štúdium na Univerzite v Limericku.

Čo ti štúdium na Univerzite v Limericku ponúka?
Okrem veľmi zaujímavých prednášok a interaktívnych seminárov sa môžeš stať členom/členkou niektorých klubov (je ich okolo 60), či už športových, alebo klubu international society, ktorý organizuje výlety po Írsku, klubu čitateľov, hercov, spevákov, atď. Taktiež tam je množstvo centier pre podporu študentov, rovnako aj študentská únia, kde môžeš ísť s akoukoľvek otázkou alebo problémom.

Plánuješ teda ešte využiť Erasmus počas svojho štúdia?
Určite áno. Je to úžasná príležitosť, keďže ako Erasmus študent nemusíš platiť žiadne školné ani poplatky spojené so štúdiom a ešte aj dostaneš nejaké peniaze na rozbeh. Spoznáš množstvo ľudí z rôznych kútov sveta, novú kultúru, zistíš, ako to funguje na zahraničnej univerzite a domov si donesieš určite množstvo nových zážitkov a vedomostí.

Autorka: LB
Foto: Zuzana Sklenková