FSEV na cestách: Keď sa dostaví sebareflexia

Oto je študentom tretieho ročníka európskych štúdii. Tento semester študuje na Univerzite v Tartu v Estónsku, ktorá patrí medzi 1,2 % najlepších univerzít sveta. A ja som sa ho spýtala, aké to je študovať tam.

Prečo si si vybral práve Univerzitu v Tartu? Musel si splniť nejaké podmienky, aby si sa tam mohol dostať?
Skôr, než som si ju vybral, by som povedal, že Univerzita v Tartu si vybrala mňa. Pri výbere krajín som bol pomerne otvorený a nemal nejakú jednu vysnívanú krajinu. Neskôr mi bolo odporučené práve Tartu od jednej zo študentiek, ktorá tam tiež strávila svoj Erasmus. Čo sa týka vstupných podmienok, na začiatku treba poslať svoje CV, motivačný list a prihlášku. Zvyšné kritéria si môžu študenti nájsť na stránke fakulty pod Erazmus + výberové konanie.

Ako vyzerá tvoje štúdium v Estónsku?
Moje štúdium, tým že aj na Slovensku je po anglicky, sa nejako dramaticky nelíši od toho tu. Samozrejme, pre ľudí, ktorí študujú v rodnom jazyku, je najväčšia zmena hlavne v tomto ohľade. Z mojich profesorov sú dvaja Estónci, jeden Američan a ďalší pochádza z Argentíny. Je to zaujímavá kombinácia. Ich kurzy sú na vysokej úrovni a tým pádom, samozrejme, majú aj vyššie nároky. Človek sa tu jednoznačne viacej načíta.

Aké výhody ti štúdium v zahraničí prinieslo v porovnaní so študentmi, ktorí v zahraničí neboli?
Ľudia by pravdepodobne očakávali nejaké odborné a kariérne skúsenosti, ktoré študentovi vylepšia kredit a dajú mu náskok o krok ďalej voči ostatným. Pokým to je definitívne dôležitou súčasťou Erasmu, ja považujem za jednu z výhod práve kompletnú zmenu prostredia, ktorá umožní človeku viac sa spoznať. Záleží to od prístupu daného študenta, ale zrazu je omnoho viditeľnejšie, ktoré veci robíte zle. Kde by ste mali pridať alebo ku ktorým veciam pristupujete z nesprávneho konca. Aj ked to môže znieť pomerne desivo a nepríjemne – zreteľnejšie vidieť svoje chyby a nedostatky, pre mňa je práve táto umožnená sebareflexia najsilnejšou výhodou, ktorú vám Erasmus môže priniesť.

Je tvoje štúdium bezplatné?
Áno.

Čo robíš vo svojom voľnom čase? A čo všetko chceš ešte stihnúť, kým si v Estónsku?
Momentálne až tak veľa voľného času nemám, ale na piatkovú párty sa čas vždy nájde. Veľmi rád spoznávam lokálne podniky a ľudí. Pokiaľ žijete na intrákoch, ste obklopený hlavne Erasmákmi, a tak sa veľmi ľahko stane, že poznáte štyroch Azerbajčancov, piatich Španielov a naozaj veľa Nemcov, ale iba jedného Estónca. Ja nie som až tak cestovateľský typ, čize si skôr uživam atmosféru Tartu. Pred odchodom by som si ešte rád stihol prezrieť Talinn. Taktiež máme s chalanmi z bunky naplánovanú návštevu strelnice. Teším sa.

Foto: Estonian World
Autorka: Daniela Chupáčová