Homonymá slova známka

 „Od konca 1.ročníka ZŠ som na vozíku, no stále ma bavil šport. Doteraz rád chodím na basketbal alebo pozerám v telke futbal, či hokej. Pamätám si, ako som na takmer každý sviatok dostal balíček hokejových kartičiek. Niekoľko rokov som ich zbieral, ukladal podľa tímov a listoval v zakladači, aby som vedel, ktorý hokejista mi ešte chýba.“

Toto je len krátky príbeh, dnes už 24-ročného Matúša, ktorý rád spomína na časy, keď sa vyžíval vo svojich zbierkach hokejových kartičiek. Pamätáš si aj ty na to, keď si s nadšením utekal do najbližšej trafiky, aby si si mohol kúpiť ďalší balíček kartičiek? Alebo si túžobne očakávala, akú servítku či vymienku ti spolužiačka vymení za tú tvoju?

To boli naše detské časy, no aj dnes sú ľudia, ktorí sa môžu pýšiť svojimi zbierkami. Či už mincí, starožitností alebo poštových známok. A práve poštové známky si našli svoje miesto aj v kalendári a zberatelia po celom svete vznik poštovej známky s hrdosťou oslavujú. Každoročne 18.decembra si pripomínajú prvú známku, na ktorej bola vyobrazená kráľovná Viktória.  

Najstaršia svetová a najstaršia slovenská známka. Zdroj: Wikipedia/postoveznamky.sk

Prvá poštová známka
Vedeli ste, že poštovné za zásielku platil vo väčšine prípadov príjemca? Tento fakt následne viedol ľudí k menším podvodom. „Rozpráva sa , že keď sa Rowland Hill pri jednej z jeho ciest zastavil v hostinci v írskom mestečku, všimol si, že jeden z poštárov práve doručuje dopis nádhernému mladému dievčaťu. Dievča smutne obracalo list v rukách, ale potom ho poštárovi vrátila. Keď Hill počul, že dievča nemôže za doručenie dopisu od svojho ženícha zaplatiť, chcel jej darovať šiling. Dievča však s poďakovaním odmietlo a po odchode poštára sa Hillovi zdôverilo, že sa dozvedela všetko podľa dohodnutých signálov na obálke. Vtedy si Rowland Hill uvedomil, že bude poštovné vyberať napred.“ (Jindra, Polovka)

Cez príbeh s dievčaťom, učiteľa, poštovú reformu až k nálepke s vyznačenou hodnotou poplatku – k poštovej známke ako ju poznáme.

Pre tých, čo majú radi fakty:

  • Prvá známka bola čierna s portrétom kráľovnej Viktórie
  • Stála 1 penny
  • Oficiálne sa začala predávať 6.mája 1840
  • Prvá použitá známka sa však objavila už 2.mája 1840 (lebo ujo poštmajster si to chcel vyskúšať a zistilo sa to)

 

Najdrahši známka na svete. Zdroj: TASR

Ani vy v tom nevidíte motív plávajúcej lode? Ide o najdrahšiu známku sveta, predala sa za 7 miliónom eur. (táto veta ide k tej fotke)

3 veci, ktoré ti nesmú vypadnúť z hlavy, ak sa chceš pustiť do zbierania čohokoľvek:

  • Kontakt s ľuďmi, ktorí sú tiež zberatelia
  • Nadšenie
  • Miesto na odkladanie

 

Došlo ti, čo je „filatelia“? Výborne, tak už teraz sa môžeš cítiť múdro. No ak si to chceš overiť, tu je jednoduchá definícia – Filatelia sa zaoberá zberom poštových známok, cenín, odtlačkov poštových pečiatok a iných druhov filatelistického materiálu.

Tak a od tohto momentu už môžeš chodiť po svete s pocitom, že ani filatelista ťa nezaskočí.

Autorka: EH