Kde brigádujú študenti a študentky FSEV?

Určite nie som jediná, ktorá rieši otázku: kde brigádovať popri škole? Samozrejme, brigádovať sa dá aj na benzínke či v kaviarni, no mnohí chceme niečo viac. Niečo, čo nám pomôže v budovaní kariéry po výške. Veľa firiem vyžaduje prax, jediným východiskom pre nás je zvládať školu aj brigádu súčasne. Neviete, ako a kde začať? Máme pre vás hneď päť inšpirácií.

___________________________________________________________________________

 

Kde brigáduješ a aký je názov tvojej pozície?
Brigádujem v Slovenskej sporiteľni na oddelení veľkí firemní klienti (anglicky: large corporate clients) a momentálne zastávam pozíciu – administratívna podpora oddelenia.

Ako si sa k tejto brigáde dostal? Čo si potreboval vedieť?
Už dlhšiu dobu som hľadal brigádu vo finančnom sektore a keďže študujem aplikovanú ekonómiu, rozhodol som sa hľadať pozíciu hlavne v bankových inštitúciách. Nevedel som sa ale rozhodnúť pre pozíciu, ktorá by bola tá pravá aj z hľadiska mojej budúcnosti. Poprosil som preto môjho známeho, ktorý pôsobí v bankovom sektore dlhé roky, aby mi poradil, ktorým smerom by som sa mal vybrať. Spolu sme usúdili, že aktuálna pozícia v Slovenskej sporiteľni môže byť pre mňa zaujímavý štart do sveta bankovníctva. Po zaslaní môjho CV-čka ma kontaktovali z  oddelenia ľudských zdrojov a následne pozvali na osobný pohovor. Po pohovore som mal dobrý pocit a o pár dní mi zavolali, že som vyhovel ich požiadavkám. Ich podmienkou pre prijatie bolo hlavne štúdium ekonomického zamerania a znalosť cudzieho jazyka.

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?
Po príchode do práce si nájdem svoje miesto, kde budem tráviť celý deň, pretože máme na našom oddelení pohyblivé pracovné sedenie. Následne si so svojím nadriadeným prekonzultujeme čo v daný deň budem robiť. Počas dňa pomáham všetkým kolegom, ktorí to práve potrebujú a snažím sa aktívne zapájať, aby som sa od nich čo najviac priučil. Počas obednej pauzy väčšinou zavítame do Fresh marketu, pretože sa nachádza neďaleko. Po obednej prestávke sa vraciame na svoje pracoviská a po kávičke a krátkej debate s kolegami pokračujeme v úlohách na daný deň.

Čo ťa v súčasnej brigáde najviac baví a čo naopak najmenej?
Najviac ma asi baví pracovné prostredie, flexibilita a hlavne kolegovia okolo mňa. Mnohí z nich sú vynikajúci odborníci vo svete bankovníctva a viem, že sa od nich môžem veľa veciam priučiť. Na druhej strane, najviac mi asi prekáža sedavý spôsob práce, keďže predtým som bol zvyknutý na pravý opak. No vidím, že moji kolegovia majú často  stretnutie s klientmi aj mimo pracoviska a chodia na rôzne pracovné cesty po Slovensku aj do zahraničia, takže stačí vydržať a možno to čaká aj mňa. 🙂

___________________________________________________________________________

Kde brigáduješ a aký je názov tvojej pozície?
Aktuálne pracujem v Globsecu. Najprv som tam stážovala –  na GLOBSEC 2018 BRATISLAVA FORUM, čo je medzinárodná  konferencia (team cocktail and gala) a potom hneď po nej som nastúpila na ďalšiu stáž – TATRA SUMMIT 2018 (team audience), čo bola ďalšia konferencia Globsecu, čize moja pozícia bola intern a teraz som tam  už ako trainee na Globsec 2019 BRATISLAVA FORUM (team audience).

Ako si sa k tejto brigáde dostala? Čo si potrebovala vedieť?
Prvýkrát som sa o ponuke na stáž GLB18 dozvedela cez Profesiu a zaujímala ma najmä náplň práce a koľko hodín práce vyžadujú – bola to stáž len na trvanie 3-dňovej konferencie, no počas pohovoru som sa dozvedela, že je možnosť stážovať už aj v období pred konferenciou a to som využila. Potom na TATRA SUMMIT 2018 som sa stala longterm intern, kde pracujem už viac hodín.

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?
Môj bežný deň v práci začína prečítaním e-mailov a postupne počas dňa pracujem na danej úlohe. Naša aktuálna úloha je napríklad vyhľadávanie potencionálnych účastníkov, ktorých by sme mohli pozvať na konferenciu. Taktiež mávame porady, ktorých sa zúčastňujem.

Čo ťa v súčasnej brigáde najviac baví a čo naopak najmenej?

Najviac ma na mojej práci baví to, že sa týka oblasti, ktorú študujem a podnecuje ma učiť sa a získavať nové informácie – mám motiváciu hľadať poznatky o daných témach. Máme výborný kolektív a práca je rôznorodá – od práce na PC až po porady a komunikáciu s kolegami. Je super, že sa stále učím niečo nové. Zatiaľ ma baví všetko, nenašla som nič, čo by ma nebavilo.

___________________________________________________________________________

 

Kde brigáduješ a aký je názov tvojej pozície?
Brigádujem v Paniq Room v BA, ktorá je prvá hra druhu escape room na Slovensku. Moja pozícia sa nazýva room  supervisor, kde mám na starosti celý chod prevádzky – som tu už 2 roky.

Ako si sa k tejto brigáde dostal? Čo si potreboval vedieť?
Dostal som sa k nej jednoducho, kamoš dal inzerát na FB, že hľadajú brigádnika, tak  som mu napísal.  Dohodli sme sa na stretnutí a zobrali ma. On nakoniec odišiel a ja som zabral jeho miesto. K prijatiu som nepotreboval vedieť nič špeciálne, ale bolo potrebné mať organizačné schopnosti, byť zodpovedný  a vedieť pracovať a komunikovať s ľuďmi.

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?
Je rozdiel medzi bežným dňom room supervisora a brigádnika – obaja sa starajú o zákazníkov, poriadok, nastavenie miestností do pôvodného stavu a musia skontrolovať, či všetko funguje. Ako room supervisor mám navyše administratívu, zodpovednosť za financie, organizáciu brigádnikov a plynulý chod celej prevádzky. Keď sa napríklad niečo pokazí či rozbije, musím to opraviť alebo vyriešiť situáciu. Najradšej mám ale sledovať ľudí pri hre cez webkamery, čo je ďalšia moja pracovná náplň – rád ich stalkujem, sledujem ako skupiny spolupracujú, aké typy spolupráce prinášajú najlepšie výsledky a taktiež aké sociálne vzťahy tam prevládajú – kto je dominantný/submisívny, kto má viac logické/abstraktné myslenie – dalo by sa povedať, že tu môžem v praxi nezúčastnene pozorovať skupiny, čo sa celkom hodí k môjmu štúdiu antropológie. 😀

Čo ťa v súčasnej brigáde najviac baví a čo naopak najmenej?
Najviac ma baví, že je to časovo flexibilná práca, viem  si vyriešiť veci z domu cez mobil, cez notebook, kdekoľvek mám prístup na internet. Taktiež sa tu môžem realizovať, prinášať do hry vlastné  myšlienky a v neposlednom rade sa mi páči mať za niečo zodpovednosť. Menej ma baví, že stále musím niečo riešiť, ale to k tomu patrí.

__________________________________________________________________________________

Kde brigáduješ a aký je názov tvojej pozície?
Pracujem v Consilium Consulting & Business Group, je to firma, ktorá je súčasne personálnou agentúrou a poskytovateľom tréningových programov, rozvojových projektov a koučingu. Názov mojej pozície je HR Assistant.

Ako si sa k tejto brigáde dostala? Čo si potrebovala vedieť?
K tejto práci som sa dostala cez Profesiu. Nepotrebovala som mať bohaté pracovné skúsenosti v oblasti HR (human resources), dôležitá bola pre nich dobrá znalosť slovenského a anglického jazyka, komunikačné schopnosti a otvorenosť k práci s ľuďmi.

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?
Môj deň vyzerá tak, že komunikujem s klientmi, pomáham s rôznymi úlohami koučom, mentorom a personalistom. Organizujem taktiež stretnutia, pripravujem miestnosti na stretnutia, poskytujem informácie klientom, buď súčasným alebo potenciálnym. V neposlednom rade pripravujem rôzne materiály, vybavujem korešpondenciu a najmä každý deň pracujem s firemnou databázou.

Čo ťa v súčasnej brigáde najviac baví a čo naopak najmenej?
Najviac ma baví to, že práca je rôznorodá. Keďže mám na starosti podporu všetkých služieb, ktoré poskytujeme, nikdy nerobím to isté dlhú dobu, takže nezažívam stereotyp. Moja náplň práce sa prispôsobuje tomu, čo je momentálne pre firmu najdôležitejšie. Ak mám byť konkrétna, tak mám rada hlavne plánovanie a kontakt s ľuďmi. Najmenej ma baví administratívna práca.

______________________________________________________________________________

Kde brigáduješ a aký je názov tvojej pozície?
Brigádujem na úseku marketingu a komunikácie v poisťovni Generali a názov mojej pozície je referent administratívnej podpory.

Ako si sa k tejto brigáde dostala? Čo si potrebovala vedieť?
K brigáde som sa dostala vďaka tomu, že som v Generali pracovala už predtým  na oddelení leasingu, kde som bola tri mesiace a dostala som ponuku na túto brigádu. Musela som absolvovať pohovor s manažérkou oddelenia marketingu a komunikácie, myslím si však,  že nebola konkrétna požiadavka, ktorú som musela splniť. Išlo najmä o to spraviť dobrý prvý dojem a keďže som už aj predtým mala skúsenosti s administratívnou prácou tak ma hneď zobrali, za čo som veľmi vďačná J

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?
Moje pracovné dni málokedy vyzerajú rovnako, keďže to záleží od toho, akú úlohu dostanem v daný deň.  Momentálne sa všetka práca na našom oddelení týka prípravy vianočného večierku. Ale ak by som to mala popísať všeobecne, tak  väčšinu času trávim pri PC, pretože hlavnou úlohou mojej práce je vybavovať faktúry a objednávky ale aj iné menšie úlohy, napr.  objednávanie darčekových predmetov na rôzne eventy či objednávanie kuriéra.

Čo ťa v súčasnej brigáde najviac baví a čo naopak najmenej?
Najviac ma baví rozmanitosť mojej práce, pretože málokedy môj deň vyzerá rovnako. Páči sa mi, že môžem pracovať s ľuďmi, ktorí pracujú v marketingu už dlhé roky a môžem sa od nich učiť.  Neexistuje konkrétna činnosť, ktorá by ma nebavila, avšak nevýhodou tejto brigády je časová náročnosť, keďže nechodím do práce len v dni, ktoré mám voľno, ale aj v dni, kedy mám školu.

Text a foto: Alex