Keď ti Erasmus prinesie novú lásku

Miriam Zacharová, študentka sociálnej a pracovnej psychológie, nám v rozhovore prezradila, prečo zmenila názor a vybrala sa na Erasmus do Slovinska, ako tam spoznala svoju lásku, a prečo by mobilitu odporučila aj ostatným študentom.

Tento rok si bola na Erasme. Vieš nám prezradiť, ako si sa k nemu dostala ?
K Erasmu som sa dostala cez moje spolubývajúce. Ono je to celkom dlhý príbeh. Ja som na Erasmus pôvodne vôbec nechcela ísť. S mojimi spolubývajúcimi sme zároveň aj najlepšie kamarátky a oni dve sú okrem toho aj spolužiačky. Začiatkom roka začali uvažovať, že by išli na Erasmus. Pýtali sa ma, či nechcem ísť, na čo moja okamžitá odpoveď bola: nie! Ale nakoniec ma presvedčili. Povedali, že pôjdeme spolu a budeme aj spolu bývať.  A tak som s tým súhlasila. Prihlásili sme sa všetky do Ljubljany do Slovinska, ale naše sny sa nám na Erasmus pohovore rozplynuli. Oznámili nám, že pre mňa nemajú v Ljubljane odbor a pre nich už nebolo miesto. Takže oni dve skončili v Budapešti a ja v Slovinskom Maribore.

Prečo si si vybrala práve Slovinsko ?
Slovinsko bola z ponúknutých možností jasná voľba. Krásna, malá krajina, s nádhernou prírodou, horami aj morom. Povedala by som, že je to najideálnejšia destinácia na cestovanie, keďže je odtiaľ všade veľmi blízko.

Postrehla si, v čom je Slovinsko iné než Slovensko?
Jednoznačne v rozvinutosti a mentalite. Povedala by som, že Slovinci sú tak dva kroky pred nami, čo sa týka úrovne života. A všetci Slovinci mi prišli takí spokojní a dobre naladení. Na pošte, v obchode, v reštauráciách, ale aj v ostatných službách boli samí príjemní ľudia.

Priniesol ti niečo Erasmus?
Najpodstatnejšia vec, čo mi Erasmus priniesol, bola láska. Verím, že na celý život. Áno, našla som si tam priateľa, ktorý je dokonca Slovák a z rovnakej časti Slovenska ako ja. Takže sme sa museli nájsť až v Maribore.

Určite máš zo Slovinska veľa zážitkov. Nás by však zaujímalo, aké najlepšie zážitky si tam zažila?
Spoznala som tam mnoho skvelých ľudí. Všetci sme držali spolu, veľa sme cestovali, žúrovali a hlavne sme sa veľa smiali a užívali si ten pravý študenský život.

Najlepšie spomínam na jednu akciu, keď sme sa stretli Slováci a splavovali sme Dravu. Na lodi sme spolu zaspievali Macejka a potom dvaja skočili z jedného mosta rovno do Dravy. Je podobne široká ako Dunaj a oni ju celú preplávali z brehu na breh. Vonku bolo asi 6 stupňov a voda mala ešte menej. Výborne sme sa zabavili.

Stalo sa ti aj niečo, čo ťa prekvapilo?
Veľa vecí. Napríklad, ich školský systém bol taký voľnejší. Škola začala až v polovici októbra. Aj to nie všetky predmety.

A ešte jedna vec ma príjemne prekvapila každý deň. Na prechode zastavilo každé jedno auto. Ale keď poviem, že každé, tak naozaj každé. Vravím, Slovinci sú o dosť popredu.

Na Erasme si robila aj seminárne práce. Vieš nám povedať, aké boli v porovnaní s tými, čo robíš na FSEVke?
Seminárne práce som robila takmer na každý predmet. Veľa sme pracovali s anglickými štúdiami a knihami. Seminárne práce boli úrovňovo veľmi porovnateľné ako tie na FSEVke. Takže to, že som s nimi mala skúsenosť, mi veľmi pomohlo. Dokonca ma tam aj pochválili, že majú dobrú úroveň. Napríklad dievčatá so Španielska s literatúrou vôbec nevedeli robiť a museli veľa prác opakovať a prerábať.

Aké predmety si tam mala? A ktorý z nich ťa najviac zaujal?
Mala som tam Poradenskú psychológiu vo vzdelávaní, Neurofyziológiu, Organizačnú a pracovnú psychológiu a Didaktiku. Najzaujímavejšia bola neurofyziológia, pretože sme chodili na praktické cvičenia na medicínsku fakultu. Tam sme pracovali s prístrojmi ako je biofeedback, detektor lži – polygraf, EEG, EKG, MRI a podobne. Tento predmet bol však aj najnáročnejší na prípravu. Predsa len medicínske výrazy v angličtine nie sú bežnou súčasťou slovnej zásoby, ale naučila som sa veľa nového.

A tiež na poradenskej psychológii sme mali praktickú skúšku – mali sme natočiť video, ako by správne malo poradenstvo prebiehať a urobiť jeho prepis. Toto video sme robili na základe knihy, ktorú sme si mali naštudovať. Aj keď kniha mala vyše 200 strán, ale bola to zábavnejšia a interaktívnejšia forma učenia, než test.

Je niečo nové, čo si sa za ten čas na Erasme naučila?
Naučila som sa samostatnému kompletnému samoštúdiu. Čo mi dalo potrebnú dávku svedomitosti a systematickej práce, ktorú som pred tým nemala. Veľmi mi to pomôže, napríklad pri diplomovej práci. Taktiež sa mi angličtina zlepšila o úroveň vyššie.

Odporúčila by si Erasmus aj iným študentom, ktorý sa možno boja?
Jednoznačne by som im to odporučila. Už len preto, že Erasmus nikdy nikto neľutoval. Je to úžasná jazda a budete túžiť, aby nikdy neskončila. Nezávislosť, zábava, študentský život, noví ľudia a neskutočne veľa zážitkov.

Autorka: Natália Dolinská
Foto: Miriam Zacharová