Mama – hrdinka, najlepšia priateľka a opora v jednej osobe

Druhá májová nedeľa patrí každý rok v kalendári jednej výnimočnej osobe. Pýtate sa, komu? No predsa našim úžasným mamám. Áno, dnes je Medzinárodný deň matiek.V článku sa dozvieš, že nie vo všetkých krajinách sa tento deň oslavuje druhú májovú nedeľu.Ale aj to, ako sa v jednotlivých krajinách tento významný deň oslavuje.

Deň matiek je pre každého z nás významným dňom. Prejavujeme úctu a vďaku našim maminám, ktoré nás priviedli na svet. Vďaka nim sme teraz tým, čím sme. Venovali nám toľko pozornosti, lásky a času ako nik iný. Preto si zaslúžia mať svoj špeciálny deň. Vo väčšine krajín tento deň pripadá na druhú májovú nedeľu. Málokto však vie, že nájdeme krajiny, v ktorých majú maminy svoj deň aj v iných mesiacoch. Napríklad v Luxembursku Deň matiek pripadá na 6. jún, alebo v Rusku je to až 24. november. Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať až po roku 1989.

Foto: The Mill on the River

USA

Tak ako u nás, aj v USA oslavujú Deň matiek druhú májovú nedeľu. Jediný rozdiel spočíva v tom, že v USA je Deň matiek štátnym sviatkom. Počas celého dňa sa oslavuje a ďakuje všetkým mamám za ich podporu a lásku. Nesmú chýbať kvety, darčeky a krásne priania. Prvý Deň matiek v USA usporiadala Anna Jarvis 10. mája 1907 na počesť svojej matky. Ako celoamerický štátny sviatok sa tento deň stal až vďaka americkému prezidentovi Thomasovi Woodrowi Wilsonovi.

Foto: The Spruce Eats

India

V Indii sa Deň matiek začal oslavovať pibližne pred desiatimi rokmi. Je charakteristický množstvom emócií, premýšľaním nad významom matiek a ich uctievaním. Okrem darovania darčekov sa mamám pripravuje obed, aby sa nemuseli trápiť v kuchyni a mohli len odpočívať. Zaujímavosťou je, že v hlavnom meste Dili dokonca začali kvôli narastajúcej popularite Dňa matiek vyrábať špeciálne produkty pre ženy.

Veľká Británia

Veľká Británia je jednou z krajín, ktorá Deň matiek oslavuje v iný dátum. Tento deň nie je pevne stanovený, keďže ide o štvrtú nedeľu v mesiaci pôstu. Preto nesie pomenovanie ako „Mothering Sunday“. Zaujímavosťou je, že sa tento deň začal oslavovať vo Veľkej Británii už v 16.storočí.  Matkám deti pečú špeciálny „materský koláč“- mandľovú tortu a obdarovávajú ich ružou.

Južná Afrika

Aj v Južnej Afrike sa oslavuje Deň matiek. Deti nosia maminám raňajky do postele, pozývajú ich na večere. Malé deti vyrábajú rôzne darčeky. Všetky matky sú obdarovávané kvetmi. Tým, ktoré stále žijú, patrí ružový karafiát, naopak biely patrí tým, ktoré tu už nie sú.

Foto: Pixabay

Nový Zéland

Na Novom Zélande chodia v tento deň rodiny na pikniky, alebo na romantickú večeru. Deti pripravujú raňajky do postele a rovnako ako v Anglicku upečú špeciálny koláč. Maminy preto môžu stráviť deň čisto len pre seba napríklad na kozmetike.

Autor: Natália Dolinská