FSEV na cestách: Múdre mesto je také, ktoré využíva dáta na lepšie rozhodovania

Problematika big data a koncept smart city – to je moje aktuálne pracovné zameranie. Zberom a následnou analýzou veľkých dát vieme zistiť dôležité informácie o správaní sa ľudí, ich potrebách a možných chybách v nastavených verejných politikách. Múdre mesto je také, ktoré využíva dáta na lepšie rozhodovania a na doručovanie kvalitnejších služieb občanom.

Keďže som sa chcel o tejto téme dozvedieť viac od expertov z Talianska, Spojeného kráľovstva, Portugalska, USA či Holandska, koncom júna som sa zúčastnil na letnej škole v Splite – From Smart Cities to Intelligent Cities. Po 15 hodinovej (na prekvapenie čarovnej) ceste vlakom z Budapešti do Splitu som sa okamžite zaradil k účastníkom do aktivít na letnej škole.

Tie pozostávali z prednášok, diskusií, ale aj skupinových prác. Práve rôznorodosť skupiny a rozličná miera ich expertízy poskytla pekný priestor na debaty, ktoré pokračovali aj pri neskoršom posedení pri víne. A podnetov na debaty bolo skutočne dosť.

Tím z Holandska predstavil možnosti práce s dátami z Tripadvisoru, vďaka ktorým vieme porovnávať mestá v kvalite služieb a poukázať na ich nedostatky. Profesor z LSE Rodriguez-Pose ukázal na dátach stoviek miest na svete, že to, čo robí mesto úspešné, nie je samotná veľkosť mesta, kľúčová je kvalita ľudského kapitálu. Aj profesor Peter Nijkamp ukázal, že ak chceme mať úspešné mesto, mali by sme investovať do vzdelávania či vytvorenia podmienok pre kreatívnych ľudí – od vývojárov po umelcov.

Už len ťažko spätne porátam, koľká v poradí bola pre mňa táto letná škola v Splite. A najneskôr o rok pôjdem opäť. Letné či zimné školy sú skvelá príležitosť, ako spoznať zaujímavých ľudí, niečo sa dozvedieť a aj sa zabaviť. Takže neváhajte a choďte aj vy!

Autor: Matúš Sloboda, odborný asistent Ústavu verejnej politiky