Pohoda FSEVparuje 2018 – robíme veci, ktoré majú zmysel

Najväčší slovenský festival Pohoda a FSEV na jar 2018 spojili sily v snahe chrániť životné prostredie. Vznikla tak unikátna spolupráca, ktorej sa zúčastnili študenti a študentky FSEV a ostatných fakúlt Univerzity Komenského

Ako to všetko začalo?

Festival Pohoda získal minulý rok (2017) ocenenie Green Operations Award na European Festival Awards – laicky povedané, bol vyhlásený za najekologickejší európsky festival roku. Organizátori sa však rozhodli, že ročník 2018 posunú ešte o level vyššie. Okrem inovatívnych ekologických riešení odpadového hospodárstva, či zásobovania energiou, dali návštevníkom a návštevníčkam festivalu možnosť niečo sa naučiť. Zistiť, ako možno odpad redukovať a triediť tak, aby mohol byť použitý na ďalšie spracovanie.

Na jar 2018 sa preto organizátori spojili so FSEV a vytvorili sme projekt Pohoda FSEVparuje.  Deväť tímov študentov a študentiek FSEV UK pod vedením vyučujúcich – Zuzany Lazišťanovej a Rada Masaryka z Ústavu aplikovanej psychológie a organizátorov festivalu Pohoda pripravilo kampaň, vďaka ktorej sa mohli festivalu zúčastniť študenti a študentky v pozícii FSEVparátor. Každý z tímov mal na starosti nábor dobrovoľníkov na vybraných fakultách univerzity. Výsledkom ich skvelej práce bolo 180 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí strávili festival v zelených tričkách a učili ľudí, ako byť zodpovednými voči našej planéte. „Mnohé veľké festivaly po sebe zanechajú spúšť. Preto je skvelé, že náš najlepší festival Pohoda ide inou cestou a zaujíma sa o svoju ekologickú stopu. Účastníci aj umelci často chvália čistotu a poriadok na festivalovej ploche. Preto sme radi, že na našej fakulte vznikol projekt, ktorý tomu pomôže. Nielenže bude festival ešte o niečo čistejším, ale nové vedomosti o recyklácii využijú mnohí účastníci aj po festivale,“ vysvetľuje Rado Masaryk.

 

Projekt zvnútra – očami Martina Holubca, študenta FSEV a jedného zo zmenových manažérov projektu Pohoda FSEVparuje

Spoločne s päticou zmenových manažérov a našim veliteľom Jurajom Petríkom (doktorand FSEV) sme tvorili veľmi dobrý tím. Podľa zmien sme sa rozdelili do dvojíc, pričom každá mala na starosti približne šesťdesiat FSEVparátorov. Na festival sme prišli už v stredu na obed. Podobné ticho vo festivalovom areáli som ešte nezažil. Postupne prichádzali a postavili stany v Comenius Campe aj FSEVparátori. Večer prebehlo dlhšie školenie a predstavenie celého projektu. FSEVparátorov nebolo ťažké spoznať, všetci mali špeciálne zelené tričká a šiltovky. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa v noci pred začiatkom festivalu zabávala, ja som išiel spať. Vedel som, že je to posledná noc v dohľadnej dobe, keď sa vyspím 😀

Ráno nás privítalo slnko a festival sa začal prebúdzať do svojej pravej podoby. Všade bolo cítiť napätie a veľké očakávania pred začiatkom 21. ročníka, všetci sme chceli, aby bol aj tento ročník „ten najlepší“. Spolu s naším manažérskym tímom sme si ráno prešli separačné stanoviská, povedali posledné inštrukcie a rozdelili si svoje skupiny.

Prvý deň festivalu bol určite najnáročnejší. Pre všetkých zúčastnených bol tento projekt úplnou novinkou, niečo také na Pohode (a ani na iných festivaloch v okolí) doteraz nemali. Mnoho vecí sme museli zabezpečiť „za pochodu“. Aj kvôli tomu všetci manažéri pracovali prvý deň non-stop. Stretlo nás aj pár organizačných problémov, všetko sme však rýchlo zabezpečili a chod nášho projektu to nijako výrazne neovplyvnilo. V prvý deň sme teda všetky detaily dotiahli a boli sme pripravení na ďalšie dni. Myslím si, že sme odhalili niektoré veci, ktoré v budúcnosti urobíme inak. Najväčším problémom, s ktorými sme sa stretli na festivale, no nevedeli sme ho ovplyvniť, boli zdravotné problémy (úpal, chrípka či nevoľnosť). Preto sme neustále pripomínali dôležitosť pitného režimu a pokrývky hlavy, keďže na obrovskej ploche letiska bolo slnko skutočne nebezpečné.

FSEVparátori chodili na svoje stanoviská vždy načas, boli vždy 100 % pripravení a brali svoju úlohu vážne. Aj vďaka nim sme mali našu prácu uľahčenú. Nasledujúce dni to už bola typická POHODA a náš projekt pôsobil, ako keby bol dlhoročnou stálicou na festivale. Ľudia vo veľkom separovali a odpad na festivale bol vo veľkom eliminovaný.

Pohoda 2018 bola moja štvrtá, no úplne odlišná Pohoda. Tentokrát to nebolo len o zábave a oddychu, ale aj povinnostiach. No v konečnom dôsledku – o príjemných povinnostiach. Medzi FSEVparátormi som spoznal veľa úžasných ľudí. Veľmi tomu dopomohol aj fakt, že takmer všetci boli vysokoškolskými študentmi. Aj keď každý z nich bol motivovaný niečim iným, spoločne sa spojili pre skvelú vec. Napriek povinnostiam som si tohtoročnú Pohodu veľmi užil. Najviac asi koncerty skvelých umelcov ako Jamie Cullum či Laura Pergolizzi, ale aj mnoho ďalších, ktorých som doteraz nepoznal.

Najväčším zážitkom spojeným s naším projektom bol moment, keď som počul na runwayi mladých ľudí, ktorí sa rozprávali o separácii u nás na festivale, ale aj vo svete. Neváhal som a prihovoril som sa im. Naozaj ma nadchlo, ako veľmi sa zaujímali o náš projekt a ďakovali, že niečo také vôbec vzniklo. To je ten moment, keď si poviete, že to celé malo zmysel. Naša fakulta spoločne s festivalom Pohoda vytvorila úžasný projekt a pevne verím, že bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Pohoda aj vďaka nemu potvrdila pozíciu jedného z najlepších festivalov v Európe a naša fakulta zase fakt, že vytvára skvelé projekty aj mimo školského prostredia. Bude skvelé, ak sa naším projektom inšpirujú aj ďalšie festivaly — či už na Slovensku, alebo v okolitých krajinách.

Reakcie návštevníkov a návštevníčok festivalu:

Matej N.: “tento rok bola aj najcistejsia pohoda v histori…bol som uneseny cistotou”

Natália M.: “niektorí, keď išli po letisku sa vrátili, aby zdvihli odpad a išli s ním k recyklovacím košom, tam tí mladí boli fakt skvelí”