Skautka Lenka a jej pohľad na skauting

Každý rok nám v kalendári 24. apríla svieti deň skautov. Možno skauting poznáte, možno skautom ste práve vy, alebo váš kamarát, či sestra. Možno však ani len netušíte, o čo ide. Skauting je super vec a my sme sa rozhodli vyspovedať našu spolužiačku Lenku, aby nám ho trošku viac priblížila.

Ahoj Lenka! Vysvetli nám, laikom, čo to vlastne ten skauting je.

Ahoj. Skauting je mládežnícka organizácia, kde sú decká od piatich rokov, až po dospelosť.  Snaží sa decká rozvíjať v rôznych oblastiach citovej, sociálnej, intelektuálnej, fyzickej a všelijakých iných. Snažíme sa robiť aktivity pre deti, aby sa v našom kolektíve cítili dobre, aby zapájali rozum a aby nesedeli iba doma pred počítačom. Skrátka, vytvárame pre deti  zmysluplné trávenie času.

Prečo si sa rozhodla stať skautkou a koľko si mala vtedy rokov?

Ja som prestúpila z jednej základnej školy do druhej. V tomto období som bola na prvom stupni, keď je pre dieťa ťažké nájsť si miesto v kolektíve. Túžila som niekam patriť. Moja vtedajšia spolužiačka bola skautka, zavolala ma na skauting a mne sa tam veľmi páčilo. Vtedy som mala desať rokov.

Čo je pre skauting typické? Aké aktivity tam robíte a čo sa tam deti naučia?

Myslím, že naše skautské deti by na otázku čo je pre skauting typické odpovedali jedným slovom: priatelia. Práve preto, že sú skauti často z rozpadnutých, či neúplných rodín, alebo si jednoducho nenašli miesto v triede, vo svete. Je nás veľa a vítaný je u nás každý. Čo najviac aktivít sa snažíme robiť von. Či už je len obyčajný víkend, alebo máme tábor, celkovo sa snažíme učiť deti spolunažívať s prírodou, a tak robíme veľa aktivít tam. Tiež je pre nás dôležité ich učiť sociálnemu rozvoju, ako komunikovať s ostatnými a podobne. A, samozrejme, robíme aj také srandy, ako napríklad, že ich učíme morzeovku, ako zakladať ohne, ale koláčiky nepredávame (smiech).

Ty si momentálne už niekoľký rok vedúca skautského oddielu. Ako si sa na túto pozíciu dostala? Zvolili si ťa, alebo si pre to musela niečo urobiť?

Zo začiatku nás bolo veľa detí a málo dospelých, ktorí by náš skauting ťahali. Ja som sa toho chopila, keď som ešte nebola plnoletá. Nemala som vtedy ešte kurz na vodcu, takže som mohla byť iba rok ako vedúca. Neskôr som sa zúčastnila kurzov a skúšok a stala som sa vodkyňou. Práve vtedy sa toho chopili aj ostatní starší, vytvorili sme tím a zrazu bolo z pätnástich detí okolo 80. Jediné, čo treba, je chcieť a samozrejme venovať tomu veľa času (smiech).

Aký je rozdiel medzi vodcom a vedúcim?

Vedúci môže byť v podstate ktokoľvek dospelý, ktorý je zaregistrovaný v slovenskom skautingu. Registrácia prebieha každý rok vo februári. Stačí zaplatiť 10 eur na rok a už je človek členom. Na druhej strane, vodca musí ísť na lesnú školu. Tá trvá rok, jedna časť je počas leta a trvá 12 dní. Druhá časť sú štyri víkendy v priebehu roka. Po absolvovaní školy musíš ísť na skúšky a na koniec vyhodnotiť projekt, ktorý si urobil. Až potom dostaneš dekrét a vtedy môžeš byť hrdým vodcom.

Nie je to práca, pretože nedostávaš žiadny plat, robíš to, lebo ťa to jednoducho baví. Aké sú ale temné stránky skautingu?

Keď sa človek do toho pustí s entuziazmom a nadšením, tak už potom nemá čas. Ja 10 rokov nežijem pre nič iné, nerobím nič iné, aj keď by som možno aj niekedy chcela. Skauting je pre mňa vždy priorita. Keď už je raz človek vodcom, inak to ani nejde. Nikdy mi nenapadlo, že by som uprednostnila niečo iné ako skauting, či už to bola škola, alebo práca. To je asi taká tá najtemnejšia stránka. Taktiež, keď sú deti ešte malé, ich spolužiaci sa im za to môžu posmievať. Niektorým desaťročným deťom sa môže zdať, že je skauting trápny, lebo tam zakladáme ohne a predávame keksíky (smiech). Deti sa toho aj napriek tomu nevzdajú, pretože im je s nami dobre. Teraz už máme dokonca tak veľa detí, že sú v triedach skupinky skautov silnejšie, o to lepšie pre nás.

Čo by si odkázala našim čitateľom, ktorí váhajú, či prihlásiť svoje dieťa, alebo súrodenca na skauting?

(smiech) Aby to určite spravili! V dnešnej konzumnej dobe plnej internetu je fajn, aby sa starali o svoje deti aj po takejto stránke. Aby deti mali nejaké to miesto, cítili by sa byť súčasťou niečoho.  Aby vedeli, čo je to skala a čo sneh. A aby sa nebáli vyjsť na kopec. Lebo to je podľa mňa momentálne najväčší problém detí, že už pomaly nevedia ani chodiť, iba zapnúť tablet a na ňom wifi.

Ďakujeme Lenke za rozhovor. Nás určite presvedčila, že skauting je super vec a dozvedeli sme sa o ňom plno nových zaujímavostí. Krásny deň skautov želáme!

Autor: LJ
Foto: Roman Kortiš