Spracovanie zadaní na poslednú chvíľu: nebezpečenstvá a úskalia

Skúškové obdobie je čo chvíľa za rohom, a okrem intenzívnej prípravy na jeho priebeh sa pomaly už aj končí letný semester. Asi žiadneho študenta tak neminulo odovzdávanie seminárnych prác, prezentácií či rôznych iných zadaní.

Foto: Indian Folk

V praxi medzi študentmi to však ale často vyzerá nasledovne : Zvládnuť skĺbiť školu, prácu, osobný a sociálny život a zadania tak odsúvame kamsi do úzadia s nádejou, že naše budúce ja sa s tým patrične potrápi v pravý čas. Nebezpečenstvo, ktoré sa dá prirovnať k scenáru ranného vstávania s tým, že si si ešte trochu pospíme.

Aké riziko teda sprevádza spracovanie zadaní na poslednú chvíľu?

Hodnotenie je našou odmenou za dobre vykonanú prácu. Neskoré odovzdanie prác sa však môže na ňom výrazne negatívne odraziť,  čo nám môže spôsobiť väčšie sklamanie, najmä ak vieme, že v sebe istotne máme potenciál urobiť prácu lepšie.

Do každého zadania okrem predpísanej štruktúry vkladáme aj kúsok seba – svoj pohľad na vec, spracovanie a istú dávku kreativity. Narýchlo spravená a doslova „zbúchaná“ práca len hodnotiteľovi ukáže váš pasívny prístup a postoj k zadaniu Len ťažko mu potom dokážete svoju šikovnosť, keďže ste šancu premrhali v stávke s časom.

Foto: Medibank

Stres a jeho dôsledky na naše telo (mne osobne zo stresu vlasy strácajú kvalitu a lesk) nie je nič, po čom túžime, a sami si ho týmto privodzujeme. Stresujeme, lebo sa blíži termín odovzdania, stresujeme, lebo naše schopnosti time managmentu sú po rokoch strávených v škole stále nulové, lebo nám do toho vošli iné povinnosti, panikárime lebo sa bojíme, aké môže mať hodnotenie na nás dopad a podobne. V celkovej stresovej situácii akurát len vytvoríme nekvalitné dielo, z ktorého môže panika a napätie na seba upozorniť. Napríklad zlá štylizácia, gramatika, nedodržanie písomnej štruktúry a pod.

O dokonalom plánovaní si svojich povinností v tomto prípade hovoriť nebudeme, pretože sa treba najprv zamerať na svoju zodpovednosť. Správne nastavené hodnoty nám nedovolia nechávať si veci na poslednú chvíľu a padnúť do víru paniky a napätia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt concentration

Ak spracovanie zadania závisí aj na iných ľuďoch alebo zdrojoch, končí všetka zábava. Už to nie je len o časovom manažmente a našej koncentrácii. Musíme si priznať, že čokoľvek, čo nie je v našich silách ovplyvniť, vie byť ako naschvál nedostupné, či už je to kniha, materiály, tlačiareň, ktorá vycítila našu naliehavú prosbu o jej službu, internetové pripojenie, ktoré sa tvári že neexistuje, či osoba, ktorá prisľúbila pomoc a my len bezradne hľadáme vinu vo všetkom len nie v sebe. Ak na tomto nezačneme radšej pracovať skôr, jediné eso, ktoré z rukáva môžeme vytiahnuť, je len dobre nastavený ,,plán B“. Ak však čas neúprosne tiká a niet ani esa,  žiadna iná karta nám už nepomôže, jedine tie numerické čísla, s ktorými sme sa mali zapodievať na začiatku a vypočítať si nimi čo a kedy máme stihnúť.

Naše ospravedlnenia a prípadné výhovorky nikoho nebudú zaujímať, rovnako ako nás dostatočne nezaujímalo včasné splnenie úlohy.

Riziká spracovávania zadaní na poslednú chvíľu vznikajú už od momentu, keď sú nám pridelené úlohy a termíny. Je dobré myslieť na to, že aj keď nám vojde do cesty neočakávaná prekážka, , pod každú svoju prácu sa podpisujeme svojím menom a je to naša vizitka.

Autorka: Nikola Liptáková