TEDxUniverzitaKomenského: návod na prípravu skvelej akcie

Keby som tušila, koľko to bude práce, v živote by som do toho nešla! Túto vetu sme v rôznych obmenách počuli veľakrát. Keď sme sa rozhodli zorganizovať konferenciu TEDx na Univerzite Komenského, nemali sme predstavy, koľko energie budeme musieť vynaložiť. Po trinástich mesiacoch príprav sme však dojatí stáli na pódiu, tešili sa z mohutného potlesku pri ďakovačke a zažívali euforický pocit z dobre vykonanej práce.

FOTO: Ondrej Irša

Na začiatku cesty  k TEDxUniverzitaKomenského stál Rado Masaryk, riaditeľ Ústavu aplikovanej psychológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Už predtým so študentami trénoval prezentácie v štýle TEDx: „Vedel som, že dokážeme zostaviť schopný tím. Cítil som obrovskú hrdosť, keď som videl, s akým nasadením ľudia v tíme toto podujatie prijali za svoje a koľko energie do neho investovali,“ povedal Masaryk. TEDx totiž nie je len taká obyčajná konferencia.

Čo je to TEDx?

TED je konferenčný formát s podtitulom „myšlienky hodné šírenia“. Nezávislé lokálne edície s označením TEDx prebiehajú po celom svete. Je to možnosť šírenia skvelých nápadov a inšpirácie, vytvárania sietí a zažívania nových zážitkov. Nie sú to len akademické prednášky, ale hlavne autentické a silné príbehy.

Základom je pestrá ponuka tém. Naše podujatie zahŕňalo šport, umenie, manažment, životné zmeny či poľnohospodárstvo. Veľmi silným a aktuálnym príspevkom bola napríklad téma Petra Bilíka z Univerzity Palackého v Olomouci o prístupe univerzity k študentom. Prorektor „moravského Oxfordu“ hovoril nielen o marketingu, ale aj o nevyhnutnosti zmien v akademickom svete, ktoré musia reflektovať zmeny v spoločnosti. Ľubica Rozborová vystúpila s témou boja proti domácemu násiliu. Aleš Neusar rozprával o tom, aké ťažké je zmeniť sa. Anežka Svobodová predstavila jedlo budúcnosti, a nechala účastníkov ochutnať tyčinky z cvrčkov. Lukáš Bakoš predstavil manažovanie firmy, kde si zamestnanci sami nastavujú platy. Adriana Kušická rozprávala príbeh slovenského vinárstva, ktoré vyrábalo biovíno už v časoch socializmu. Mário Šlachtič hovoril o športe, Šárka Nohelová o umení burlesque, Tomáš Huszár o práci s mladými ľuďmi, Veronika Gulášová o manažovaní projektov. Najdlhšiu cestu meral emeritný profesor psychológie James Coyne z USA. Posledná z dvanástich spíkeriek a spíkrov Henrieta Holúbeková predstavila koncept životológie a celú skúsenosť hodnotila veľmi pozitívne: „Pódium som si naplno vychutnala. Precítila som všetky tie emócie, cítila som, ako je publikum so mnou prepojené, ako bytostne vnímali a prežívali so mnou moje smútky aj radosti, nadšenie aj sklamania. V tom čase sa spojilo veľa mozgov, sŕdc, duší, očí aj myslí na jednom mieste. Od publika cez organizačný štáb až po spíkrov. Som vďačná, že som takto získala nových priateľov do môjho života a možno aj partnerov v práci,“ ocenila deň strávený s myšlienkami hodnými šírenia.

FOTO: Ondrej Irša

Za početné pozitívne reakcie návštevníkov a návštevníčok len jedna: „Najviac sa mi páčilo, že všetci rečníci a rečníčky boli osobnosťami. Ich otvorenosť, silné, aj osobné príbehy, ktoré na pódiu úprimne zdieľali,“ zhodnotila Lucia.

Tímy TEDx sa vždy snažia vytvoriť výnimočnú atmosféru. Podujatie prebehlo na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, budova však prešla magickou premenou. V aule pribudlo pódium, scénické osvetlenie a profesionálny zvukový systém. Školské chodby rozkvitli dekoráciami, umením, či pestrými prestávkovými aktivitami. Bufet ovládli dobrovoľníčky, ktoré servírovali kávu z obľúbenej pražiarne. Súčasťou akcie bolo aj skvelé jedlo od rôznych partnerov; obed napríklad ponúkala spoločnosť, ktorá má na starosti backstage catering pre umelcov na festivale Pohoda.

K atmosfére prispeli aj uvoľnení návštevníci a usmiati dobrovoľníci. „Tím, v ktorom som pracovala, bol skvelý. Mnohé som sa naučila a získala som cenné skúsenosti,“ spokojne konštatovala dobrovoľníčka Dara. 

FOTO: Ondrej Irša

Zo zákulisia

  • ► Na dopĺňanie energie v deň podujatia padlo dohromady 2,5 kilogramov kávy
  • ► Členovia organizačného tímu za jeden deň podujatia urobili od 13 tisíc (vedúca marketingového tímu) až po do 20 tisíc krokov (vedúca tímu prestávkových aktivít)
  • ► Presunuli sme 60 lavíc, stolov, katedier a okolo 180 stoličiek
  • ► Vygenerovali sme len minimum komunálneho odpadu: všetky jednorazové misky, taniere, príbory aj poháre boli kompostovateľné

Prípravy takejto rozsiahlej akcie boli plné prekvapení. Zistili sme, aké to je, keď sa v škole nielen učí, ale aj žehlí, vysáva či píli. Naučili sme sa dopĺňať mydlo do dávkovačov, rozlúskli záludnosti auly, či objavili trinástu komnatu v pivnici našej fakulty. Naučili sa robiť vo WordPresse, kresliť v Canve, či napojiť kábel XLR na konektor jack. Zistili sme, že aj s obrovským deficitom spánku vieme robiť zázraky. Zažili sme silné momenty. Jedným z nich bola neopísateľná radosť celého tímu, keď sme celé tri týždne pred začiatkom mohli vyhlásiť: VYPREDANÉ!

Neľahkej úlohy koordinovania tímu a dobrovoľníkov sa zhostila čerstvá absolventka aplikovanej psychológie Ivana Hudecová. „Videla som veľa zápalu aj občasnú frustráciu. Čím viac sa schyľovalo k TEDx-u, tým viac som cítila to prvé. V deň akcie už išlo všetko hladko. Šli sme na dvesto percent, až do poslednej minúty. Som nadmieru spokojná s tým, aký výkon sme podali, každý z nás a aj spolu ako tím. Toto podujatie bolo profesionálne a zároveň prívetivé. No a každá maličkosť ho urobila ešte lepším.“

FOTO: Ondrej Irša

Patrí formát TEDx na akademickú pôdu?

Koncept konferencií TED vo svojich počiatkoch priniesol obrovskú vlnu nadšenia a vytvoril viacero ikonických vystúpení. Neskôr sa však začali ozývať aj kritické hlasy. Oponenti vyčítajú konferenciám TEDx prílišné zjednodušovanie komplexných fenoménov. Rado Masaryk a tím ľudí okolo TEDxUniverzitaKomenského si kritiku uvedomujú, no sú si istí, že prevážia prínosy a otvorenie akademickej pôdy širšej odbornej komunite. Univerzita by podľa nich nemala byť len inštitúciou, kde sa prednáša a robí výskum. Malo by to byť miesto, kde odborná verejnosť prichádza spoznávať nové myšlienky, diskutovať, vymieňať si názory či kontakty. Pri zostavovaní programu si organizátori určili striktné pravidlá: vopred vylúčili obsahovo prázdnych „motivačných spíkrov“, akékoľvek rýchlokvasené celebrity, či témy zaváňajúce pseudovedou. Hľadali hlavne originálne a autentické osobnosti, ktoré majú čo povedať. „Koncept TED ukázal, že prednáška nemusí byť nudná a strnulá, ale môže byť nástrojom šírenia silných a autentických myšlienok,“ tvrdí Masaryk. On sám má za sebou skúsenosť, keď sa na TEDxBratislava pustil do reči s jedným zo spíkrov zo Spojených štátov a networking časom prerástol do spoločného výskumného projektu.

Na najmladšej fakulte UK je tradíciou, že sa študenti a študentky s nasadením zapájajú do rôznych aktivít, organizujú diskusie, konferencie, fakultný festival FSEV FEST, či ústavovice.  „Pre TEDx sme zostavili tím, kde spoločne pracovali učitelia, doktorandi, absolventi, magistri aj bakalári. Všetkých nás to posunulo dopredu. Naučili sme sa učiť sa jeden od druhého, bez ohľadu na status či vek. Čo už môže lepšie vystihovať ideál modernej školy?“ kladie si rečnícku otázku. Ako držiteľ licencie ocenil pomoc až 35 sponzorov a partnerov, ale hlavne podporu vedenia fakulty. Vedenie FSEV sa za akciu postavilo, aj keď to na niekoľko dní zmenilo režim celej budovy a mnohí pracovníci museli urobiť kus práce nad rámec bežných povinností.

Prečo to všetko? Škola totiž môže pre študenta byť len bežnou súčasťou života. Miesto, kde si odsedíte pár rokov a vezmete si len nutné minimum vedomostí. No môže to byť aj príležitosť vyskúšať si nové veci, získať skúsenosti, zapojiť sa do rôznych aktivít, aby ste zistili, čo vás baví a v čom ste dobrí. A práve týmto smerom chceme posúvať našu univerzitu. Martina Mášiková, PR manažérka Fakulty sociálnych a ekonomických vied a členka tímu TEDxUniverzityKomenského to zhodnotila takto: „Je úžasné pracovať na mieste, kde cítite podporu z každej strany. Kolegovia neustále prichádzajú s nápadmi, ako posúvať kvalitu fakulty vyššie – nie len držať krok s najlepšími, ale vytvárať nové trendy. Veľmi dôležitý je aj impulz od študentov, veď to všetko robíme práve pre nich. Chceme, aby priestor, v ktorom trávime väčšinu našich dní, bol čo najpríjemnejší.“

Tím TEDxUniverzitaKomenského sa bude v najbližších dňoch rozhodovať, či sa po úspešnom prvom ročníku vrhne do príprav ďalšej edície. Ak chcete vedieť, ako to dopadne, sledujte stránku www.facebook.com/TEDxUniverzitaKomenskeho/, kde už teraz nájdete fotografie a postupne budú pribúdať videozáznamy tohtoročných vystúpení.

Autorka: EH a organizačný tím
FOTO: Ondrej Irša