Učenie – mučenie?

Toto prirovnanie si už určite aspoň raz za svoj študentský život použil. Zápočty vykúkajú spoza rohu a ty sa pred nimi snažíš ukryť. Ovláda ťa panika a stres, pretože nestíhaš. Už sa modlíš k vyšším silám, aby ti pomohli. Žiaľ, neexistujú žiadne magické metódy. Pomôcť si však môžeš ty sám. Tu je mojich 7 tipov, ako si dokážeš uľahčiť svoje štúdium.

Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/3d/5c/cb/3d5ccb30cfc95e773daf7288b4077ffe.jpg

1. Sprav si plán

Ideálne predchádzajúci deň. Napíš si ich na kúsok papiera. Urči si svoje ciele a dbaj na ich dodržiavanie. Môžeš si spraviť aj časový harmonogram. Snaž sa naladiť na učenie. Ak máš celý deň voľný, pokús sa vstať v primeranom čase, pretože učenie v noci neodporúčajú ani odborníci.  Sprav si čaj alebo kávu, daj si dobré raňajky, sadni za stôl a hor sa do učenia.

2. Uprac si

Je veľmi dôležité, aby si na pracovnom stole nemal ešte tanier z včerajšej večere, prípadne nejaké poháre a hrnčeky :D. Skús si vytvoriť vlastný ideálny priestor, v ktorom sa cítiš dobre a pohodlne. Daj preč všetko, čo by mohlo narúšať tvoju pozornosť. Uprac si aj myšlienky, ktoré by ťa mohli rozrušovať, pretože bez toho nedokážeš plniť svoj vytýčený cieľ. Hlavne mysli pozitívne.

3. Vedz, čo je dôležité

Ak si zvládol prvé dva body, už si na dobrej ceste, takže z nej neschádzaj. Zameraj sa na podstatné informácie. Mne veľmi pomáha písanie poznámok. Síce aj na to potrebuješ čas, energiu a vytrvalosť. To ťa však núti sústrediť sa na to, čo je dôležité. Si vizuálny typ? Vyznač si to najdôležitejšie farebnými zvýrazňovačmi, informácie sa ti budú neskôr ľahšie hľadať.

4. Odlož ten telefón!

Ideálne je, keď svoj telefón odložíš do vedľajšej izby a nachvíľku na neho zabudneš. Správy na messengeri, hlásenia na instagrame, nové videá na youtube, dokonca aj životy v CandyCrush ťa určite s radosťou počkajú. Viem, že to dokážeš!

5. Odtiaľ potiaľ

Nepreháňaj to. Ak sa cítiš unavený, vyčerpaný, radšej zavri knihu a trošku si oddýchni. Oddychom však nemyslím 10 častí obľúbeného seriálu. Choď miesto toho na prechádzku alebo sa najedz, načerpaj energiu. Vyčisti si hlavu a myšlienky, a keď to tak cítiš, vráť sa znova k učeniu.

6. Viac hláv, viac rozumu

Stretni sa so spolužiakmi a povedzte si, čo ste sa naučili. Zdieľajte svoje vedomosti. Určite sa dozvieš niečo navyše, čo neskôr môžeš využiť aj pri písaní testu.

7. Na poslednú chvíľu

Ovládol ťa virtuálny svet? Prehnal si to so seriálmi? Alebo si len jednoducho trávil čas nepodstatnými a nedôležitými činnosťami iba preto, aby si oddialil svoje povinnosti. Ach, tá prokrastinácia! Aj pre teba tu mám pár tipov. Pokiaľ už vôbec nestíhaš, snaž sa naučiť z každého rožku trošku. Sústreď sa na to, čo ti ide najlepšie a v čom sa naozaj vyznáš. Hlavne nestresuj a zvýš svoju koncentráciu.

Veľa šťastia pri učení.

Autorka: NG