Úspešní absolventi: Lenka Svetlíková

Lenka je jasným príkladom toho, že keď sa chce, cesta sa vytvorí. Stačí sa držať toho, čo nás napĺňa a teší. Človek dokáže zmeniť svoj postoj od otroka svojej práce k jej pánovi – aj keď nemá hrošiu kožu.

Na FSEV si študovala magisterský stupeň v odbore verejná politika a ekonómia. Čo tomu predchádzalo?
V prvom rade, bakalára som študovala na Trnavskej Univerzite, a úprimne, škola nesplnila moje očakávania. Vedela som teda, že magisterský stupeň chcem dokončiť na inej univerzite. Od kamarátov, ktorí FSEV navštevovali, som dostala len pozitívne ohlasy. Môžem povedať, že ma nainfikovali, tak som si podala prihlášku a vyšlo to 🙂

Pracovala si niekde počas štúdia?
Počas vysokej školy som “preskákala” niekoľko brigád. Od práce v obchode s oblečením, cez dobrovoľníčku v krízovom centre pre týrané ženy, až po prácu v cestovnej kancelárii, kde som na pozícii Product Manager pre korporátneho klienta, zostala aj po skončení magisterského štúdia.

Zdroj: Monster.com

Prečo si zmenila svoje študijné politicko-ekonomické zameranie?
Práca v krízovom centre ma veľmi bavila a napĺňala, zároveň úzko súvisela aj s odborom, ktorý som študovala. Na druhej strane bolo psychicky veľmi náročné vidieť neľahké osudy žien a musieť sa nejakým spôsobom odosobniť. Uvedomila som si, že by som to povahovo nezvládala, tak som, nakoniec, zakotvila v cestovnom ruchu. Táto práca obsahovala veľa cestovania, spoznávania zaujímavých ľudí, čo ma veľmi bavilo. Avšak postupom času som si uvedomila, že som stále na cestách, pod neustálym stresom, nevedela som, kedy je týždeň, víkend, či sviatok. Jednoducho povedané, stala som sa otrokom svojej práce. Veľkým relaxom bolo pre mňa vždy pečenie. Keď som mala čas, zatvorila som sa do kuchyne a piekla. Vymýšľala som rôzne recepty, ktoré “testovali” moji kamaráti, kolegovia, rodina. Moje výtvory im chutili a práve v kuchyni som pocítila, že to je to, čo ma napĺňa a čo chcem robiť v budúcnosti. S veľkou podporou rodiny som si postupne začala budovať svoj sen v podobe malej cukrárničky. Dala som výpoveď v práci, zapísala sa na cukrársky kurz, založila živnosť a vybavila všetky potrebné papiere na otvoreniu podniku.

Ako si postupovala pri vytváraní podniku? Mala si podnikateľský plán, robila si prieskum trhu?
Priznám sa, že podnikateľský plán som nerobila, avšak čiastočný prieskum trhu áno. Zisťovala som aké prevádzky, cukrárne fungujú v Bratislave a to najmä v okolí, kde som plánovala podnik otvoriť. Sústreďovala som najmä na sortiment, aký ponúkajú, štýl, v akom sú zariadené, ich otváracie hodiny a cenové relácie, v ktorých sa pohybujú ich produkty. Nikoho určite neprekvapí, keď poviem, že v Bratislave, a najmä v centre mesta existuje veľké množstvo kaviarní a cukrární. Všetky však majú veľmi rôznorodú ponuku, nájdete v nich mnoho rôznych typov zákuskov. Ja som mala jasnú predstavu. Chcela som prísť s niečím, čo v Bratislave ešte nebolo. Chcela som si otvoriť obchodík s cupcakes. Na základe „prieskumu trhu“ som zistila, že v tej dobe v Bratislave nič také nebolo. My ponúkame jeden druh koláčikov – cupcakes, samozrejme v rôznych príchutiach.

Zdroj: Kapkejkáreň

Tvoj nápad sa vydal cestou úspechu J. Máš nejaké rady pre nádejných podnikateľov?
Rady pre začínajúcich podnikateľov ani veľmi nemám, len by som povedala, že sa netreba báť. Avšak začiatky nie sú vôbec ľahké. Veľmi ma mrzí, že štát nepodporuje mladých začínajúcich podnikateľov, naopak, skôr im hádže pod nohy polená. Existuje mnoho nezmyselných vyhlášok a nariadení. Pol dňa len riešite rôzne papierovačky miesto toho, aby ste sa mohli venovať svojmu podniku. Netreba sa vzdávať a treba vydržať. Keď máte dobrý nápad, kvalitný produkt, ten úspech príde. Samozrejme, nemôžete mať na začiatku veľké oči :).

Zdroj: Patrícia Vargová

Na záver, ak by si mala zhodnotiť vplyv FSEV na tvoj terajší život, aký by bol a prečo?
FSEV mi dala veľa. Našla som si skvelých kamarátov, s ktorými sme si navzájom pomáhali a podporovali sa. Získala som veľmi veľa poznatkov z oblasti verejnej politiky, ekonómie, práva… Pomohla mi vycibriť argumentačné a komunikačné schopnosti. No vzala mi aj veľa prebdených nocí, nervov a stresov, pridala zopár vrások, ale to k životu vysokoškoláka patrí. 🙂

Autorka: LH