UŽITOČNÉ INFO: Doprava v Bratislave

Ako sa dostať, kam potrebujete, v dobe dopravného chaosu v Bratislave? Neľakajte sa, najmä, ak prichádzate do Bratislavy po prvýkrát. Chce to len trošku praxe a času, kým si nájdete vlastné cestičky. Dovtedy vám môžu poslúžiť naše rady a tipy.

Vlaková stanica – FSEV

Väčšina študentov prichádza do Bratislavy vlakom. Ak sa z hlavnej stanice chystáte rovno na zápis, momentálne je to trošku komplikovanejšie. Keďže sa v týchto týždňoch vo veľkom rekonštruujú cesty, trolejbus č. 201 – priamy spoj medzi hlavnou stanicou a našou fakultou bol dočasne (približne do konca septembra) odklonený.

Budete sa tak musieť dostať na zastávku SAV – z hlavnej stanice vás tam dostane autobus č. 93 (asi 2 minúty) alebo vlastné nohy (asi 4 minúty). Zo SAV vás potom na FSEV odvezú trolejbusy č. 201 (výstup na zastávke Brodná) alebo 212 (výstup na zastávke Radničné námestie).

Tip: sledujte aktuálne dopravné obmedzenia a zmeny trás liniek, aby ste sa včas dozvedeli o obnovení priamej linky č. 201 z Hlavnej vlakovej stanice k nám na FSEV.

Autobusová stanica – FSEV

Bratislava bude mať o niekoľko rokov novú autobusovú stanicu. Jej výstavba už odštartovala, takže na Mlynských nivách, kde stojí aj dočasná stanica, je mestská hromadná doprava každý týždeň organizovaná inak. Pre aktuálne informácie odporúčame pravidelne sledovať web IMHD.sk.

Ak sa na FSEV potrebujete dostať z autobusovej stanice v týchto dňoch, najjednoduchšie je presunúť sa na zastávku Košická – autobusom č. X72 (asi 2 minúty) alebo pešo (asi 5 minút). Zo zastávky Košická chodia k našej fakulte každú chvíľu spoje č. 202 (výstup na zastávke Brodná) a 212 (výstup na zastávke Radničné námestie).

Mlynské nivy

Internáty

Ak vám bolo na nasledujúci akademický rok pridelené ubytovanie a splnili ste všetkých tisíc požiadaviek ubytovacieho oddelenia, svoj budúci domov – Vysokoškolské mesto Mlyny – nájdete blízko zastávky Cintorín Slávičie údolie. Tá je konečnou zastávkou pre autobusy č. 31 a 39.

Tip: Ak chcete, aby vaše ubytovanie prebehlo bezproblémovo, čítajte pokyny, ktoré pravidelne posielajú panie z ubytovacieho oddelenia. Treba si priniesť vytlačenú a podpísanú zmluvu o ubytovaní, občiansky preukaz a pod.

Vlaková stanica – VM Mlyny

Ako sa teda na internát dopraviť? Z vlakovej stanice sa na Mlyny dostanete len s prestupom.  Na vlakovej stanici nastúpte na spoj č. 93, z ktorého musíte na zastávke Zochova prestúpiť na spoje č. 31 alebo 39.

Tip: Dá sa využiť aj alternatívna trasa – autobus č. 32 a prestup na zastávke ZOO na spoje č. 31 alebo 39. To však neodporúčame s ťažkým kufrom, pretože pri ZOO je potrebný peší presun medzi dvomi rovnomennými zastávkami.

Každú nedeľu medzi 16. a 23. hodinou navyše medzi vlakovou stanicou a Mlynmi premáva mimoriadny autobus č. 131 – ten vás k vášmu novému domovu dostane priamo, bez jediného prestupu!

Autobusová stanica – VM Mlyny

Dostať sa z rozkopanej časti mesta, v ktorej sa nachádza dočasná autobusová stanica, je však trochu náročnejšie. Asi najpraktickejšie je prejsť na zastávku Svätoplukova (na opačnej strane cesty) a odtiaľ sa trolejbusmi č. 202 alebo 212 dostať na Kollárovo námestie. Následne sa pešo presunúť krížom cez toto námestie, popri modernej administratívnej budove a cez hlavnú cestu na zastávku Kollárovo námestie, odkiaľ vás na Mlyny odvezú dobre známe spoje č. 31 alebo 39.

Samozrejme, existuje aj viacero iných spôsobov, ako sa dostať na internát. Môžete si nájsť váš vlastný plán prostredníctvom prepracovaného plánovača cesty, ktorý vytvoril tím IMHD.sk.

VM Mlyny – FSEV

Zatiaľ ani medzi internátmi a našou fakultou nepremáva priamy spoj. Cesta je však veľmi jednoduchá. Z Mlynov vás zvezie autobus č. 31, vystúpite na zastávke Kollárovo námestie. Prejdite krížom cez toto námestie a zo zastávky, ktorú uvidíte (tiež sa volá Kollárovo námestie), vás trolejbus č. 202, resp. 212 odvezie priamo ku FSEV (zastávka Brodná, resp. Radničné námestie).

Ak na Mlynoch nasadnete do autobusu č. 39, máte dve možnosti. Prvá je opísaná vyššie – Kollárovo námestie a spoj č. 212. Môžete sa však odviezť až na zastávku Račianske mýto, kde nebudete potrebovať žiadny peší presun. Kde vystúpite, tam o pár minút nastúpite – na trolejbus č. 201, ktorý vás dopraví na zastávku Brodná.

Tip: Na Račianskom a Trnavskom mýte sú často zápchy, a cesta tak väčšinou trvá dlhšie. Odporúčame preto využívať skôr prvú alternatívu.

Kollárovo námestie

Ak máte akékoľvek otázky o živote v Bratislave, napíšte nám na našom Facebooku, alebo sa pridajte do skupiny obyvateľov internátov v Mlynskej doline. Už teraz sa tešíme na naše spoločné zážitky!