Zaujmite hneď od začiatku. Ako si vytvoriť životopis, ktorý vyrazí dych

Foto: Adogreen

Keďže ja sama brigádujem v personálnej agentúre, kde si životopisy prezerám na dennej báze, rozhodla som sa s vami podeliť o pár užitočných informácií, ako si životopis vyšperkovať tak, aby ste boli pripravení čeliť svetu práce. 

Životopis. Možno si hovoríte, že to nie je tá najdôležitejšia a najťažšia vec. Vypíšete si svoje doterajšie štúdium a zamestnanie, opravíte gramatické chyby a máte hotovo. Ste pripravení uchádzať sa o brigádu alebo o trvalejšie pracovné miesto.

Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že práve životopis je to, čo robí prvý dojem na zamestnávateľa. Nie je to len taká ľahká 5 minútová robota, ktorú môžete odfláknuť. Ak si prajete, aby vás zamestnávateľ zavolal na pohovor, a aby sa na vás pozerali ako na človeka, ktorý stojí za to, musíte do vyhotovenia vložiť nejaké úsilie.

Menej je často viac

Uvažovali ste už niekedy nad tým, čo napísať do životopisu tak, aby ste vystihli všetko, čo ste doteraz robili? Bojíte sa, že ak nenapíšete úplne celú náplň práce, bude to nedostatočné? Opak je v tomto prípade pravdou. V životopise nie je dobré písať dlhé litánie a súvislé vety o tom, ako, kde, kedy a čo ste robili. Nikto nebude čítať štvorstranový životopis, kde je každé zamestnanie opísané ako sloh. Kľúčovým bodom je skrátiť svoj životopis maximálne na dve strany a písať náplň práce v odrážkach. Stručne, rýchlo, jasne a výstižne. Vo vyťažených pracovných spoločnostiach nie je čas na čítanie slohov namiesto životopisov.

Dobrovoľníctvo

Všetko sa ráta a nie je to inak ani s dobrovoľníckymi aktivitami. Robili ste už nejaké? Super! Pridajte si ich do svojho životopisu a ukážte tak firme, že okrem toho, že ste super pracovník, radi pomáhate ľudom, robíte veci nezištne a ste ochotní venovať sa aj aktivitám mimo práce. Ak ste ešte žiadne dobrovoľnícke aktivity nerobili, tak šup šup, je najvyšší čas začať J

Znalosti a zručnosti

Kurzy a ostatné vzdelávanie, ktoré robíte vo svojom voľnom čase, sú pre vás plusovým bodom. Nezabudnite to zahrnúť do svojho životopisu, pretože to dokazuje vašu chuť učiť sa niečo nové. Samozrejme, zahrnuté aktivity treba prispôsobiť relevantne pozícii, o ktorú máte záujem.

Pridajte si aj fotku

Možno by ste sa čudovali, akým dôležitým aspektom v životopise je práve vaša fotka. Zažili ste ten pocit, že sa s niekým máte stretnúť, ale neviete, ako ten človek vyzerá, a tak ste celkom nervózni? Aj keď to pravdepodobne znie trocha povrchne, zamestnávatelia tiež veľmi radi vedia, ako vyzerá ich potenciálny zamestnanec. Takže, ak sa rozhodujete, či si do životopisu fotku dáte alebo nie, zvoľte si možnosť áno. Samozrejme, fotka musí byť profesionálna a nie selfie, ktoré ste cvakli o zrkadlo a vyvesili na instagram.

Foto: Erasmus+ Ljubljana

Cení sa kreativita

Obyčajný text napísaný vo worde čiernym písmom na bielom podklade má skoro každý. Skúste byť trocha viac kreatívni a vytvorte si životopis, ktorý sa bude líšiť od ostatných. Spravte si ho pestrejší, farebnejší a taký, aby vytŕčal z davu a zaujal vášho budúceho zamestnávateľa hneď na prvý pohľad.

Upravte si svoj životopis a urobte dobrý dojem ešte skôr, ako zamestnávateľa ohúrite svojou skvelou osobnosťou! O pár rokov budete vďační, že ste to urobili už teraz 🙂

Autorka: Dominika Šoltésová