mediamatika1

Gramotnosť 21. storočia

Mediamatika ťa pripraví na život a prácu v 21. storočí a na odborné príležitosti, ktoré dnes ešte ani nepoznáme. Inovácia a flexibilita sú dve kľúčové slová nášho štúdia na UK v Martine.

 

Mediamatika stojí na troch pilieroch:

1. kreativita

2. kritické myslenie

3. informačno-komunikačné technológia

Sme moderný študijný program, vychovávame informačných profesionálov a profesionálky a v našich študentoch a študentkách podnecujeme kreativitu a out-of-the-box zmýšľanie. Pridaj sa k nám, s mediamatikou sa vo svete nestratíš.

Mediamatika so sídlom v Martine sa ako najmladší a čerstvo akreditovaný študijný program dá na FSEVke študovať na bakalárskom stupni. Na akreditácii pre magisterské štúdium práve pracujeme a mali by sme ju získať v nasledujúcom akreditačnom cykle. 

S mediamatikou sa staneš človekom, ktorý sa nebojí kreatívnych riešení, zvláda informačno-komunikačné technológie a dokáže kriticky uvažovať. Tieto vlastnosti ľahko nájdeš u našich hrdých absolventov a absolventiek. Nachádzajú sa medzi nimi úspešní krotitelia webov, copywriteri, marketéri, dátoví analytici, projektoví manažéri či tvorcovia audiovizuálnych diel.

Štúdium u nás prebieha v kombinovanej forme, pretože niektoré predmety si vyžadujú plné nasadenie v krátkom čase. 

Zbytočne by sme sa stretávali na workshope fotenia dve hodiny týźdenne, keď je jednoduchšie zobrať techniku, vyraziť do terénu a po týždni sa vrátiť s množstvom nových skúseností a vedomostí. Na zvládnutie teoretických predmetov budeš máť stále dosť času počas semestra.

Prax. Veľa praxe!

Na mediamatike ťa budeme učiť okrem kritického rozmýšľania a argumentácie aj veľa praktických zručností. Tie je dôležité si otestovať v praxi, ktorá je u nás povinná. Praxovať môžeš v jednej z organizácií, s ktorými spolupracujeme, alebo si vybrať vlastnú. Zaručujeme, že pri tom spoznaš množstvo zaujímavých ľudí a určite sa nebudeš nudiť.

Vitaj na Ústave mediamatiky v Martine.

jan-ladecky

Ján Ladecký
freelancer

“Venujem sa svojej vášni – Marketingu. Starám sa o reklamné kampane klientov, či už ako freelancer alebo v minulosti aj priamo v reklamnej agentúre. Mediamatika mi dala výborný základ pre moju prácu – z praktického hľadiska som sa naučil pracovať s nástrojmi, ktoré dodnes využívam a z teoretického hľadiska mi dala veľmi dobrý základ pre kritické myslenie.”

ptfbty

Oľga Guttenová
digitálna analytička IBM

“Moja pozícia zahŕňa prácu s dátami, ich vizualizáciu a interpretáciu pre klientov po celom svete. Na mediamatiek sa mi najviac páčilo, že prekračovala hranice jednotlivých odborov zo spoločenských vied a rovnako aj z technického zamerania. Práve tento široký záber mi bol veľmi dobrým odrazovým mostíkom po škole.”

Našich študentov vzdelávajú nielen pedagógovia z prostredia univerzity, ale aj odborníci z praxe – často sú to úspešní absolventi mediamatiky.

Medzi nich patrí napríklad aj vyššie spomenutý absolvent – Mgr. Jan Ladecký, ktorý je zároveň aj naším lektorom a vyučuje predmet Internetový marketing.

Absolventmi a lektormi zároveň sú aj Mgr. Ľubomír Dzurňák (Grafické editory) a Mgr. Maroš Konečný (Informačno-komunikačné technológie).

Do nášho tímu pedagogických odborníkov patria:

prof. Ing. Milan Konvit PhD. učí Úvod do ekonómie, Teória komunikácie, Legislatívne aspekty mediamatiky

doc. PaedDr. Pavol Parenička, CSc. učí Dejiny kultúry a umenia, Estetika, Základy psychológie

doc. Galina Jasečková, CSc. učí Algoritmické myslenie, Logika, Teória argumentácie

Mgr. Juraj Grečnár učí Tvorbu webu, Tvorbu aplikácií pre web a zároveň je študijným poradcom

Ing. Lukáš Vartiak PhD. učí Marketing, Manažment
Podrobnejšie profily našich vyučujúcich nájdeš tu alebo aj tu.

p_capkova

RNDr. Eva Capková, PhD.

S riaditeľkou mediamatiky sa stretneš na predmetoch, ktoré súvisia s dátami a ich vizualizáciou. Predstaví ti, ako dáta využívať a spracovávať, a tiež ako sa brániť voči rôznym snahám dáta skresliť a ovplyvniť tak tvoju mienku. Svojimi vizualizáciami prispieva k riešeniu súčasnej komplikovanej situácie a pomáha platforme Dáta bez pátosu zrozumiteľne komunikovať dáta o pandémii na Slovensku. Je tiež lektorkou pre iniciatívu Aj ty v IT, kde pomáha malým aj veľkým ženám objavovať čaro práce s dátami.

p_capkova
dig

PhDr. Marcela Katuščáková, PhD.

Objavíte spolu tajomstvá informácií a znalostí ako “posledná konkurenčná výhoda” tejto doby. Na predmete Filozofia informačnej vedy ti ukáže ako prežiť v infosfére alebo či sme súčasťou digitálnej simulácie. To, že na úspech v znalostnej spoločnosti stačí vedieť, kde sú informácie uložené, byť kreatívni a objaviť v mori informácii zaujímavé vzťahy, odhalíš na predmetoch Informačný a znalostný manažment či Organizácie poznania.

Je autorkou niekoľkých vedeckých publikácií a tiež aj zodpovednou riešiteľkou v projekte APVV, ktorý skúma znalostnú spoločnosť. V oblasti informačnej vedy si v tých najlepší rukách.

Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou priateľskej komunity na FSEV UK
Prihlás sa do 31. marca 2021

Prihlášku posielaš elektronicky cez stránku https://e-prihlaska.uniba.sk. Inštrukcie k vyplneniu prihlášky nájdeš tu

 

Dvere do sveta Mediamatiky ti radi pootvoríme 4. marca. Tvoje otázky však radi zodpovieme kedykoľvek, neváhaj nám poslať správu.

 

Sleduj nás na Instagrame alebo Facebooku, kde sa dozvieš najaktuálnejšie informácie z diania ústavu. Tešíme sa na teba!

e-Downloads-0001-8

Mgr. Juraj Grečnár
študijný poradca

Radi ti pri výbere štúdia pomôžeme. Neváhaj nám napísať správu, ozveme sa čoskoro.

© 2021 FSEV UK.