euro2

Aby sme niečo zmenili, musíme tomu najprv rozumieť

Prečo nemáme lepších politikov, viac političiek a ako to zmeniť?


Mohlo by byť Slovensko krajinou, ktorú zahraničie považuje za vzor?


Ako zmeniť spoločnosť na Slovensku tak, aby sa ľudia viac tolerovali, aj keď sme rôznorodí?

Kedy pribudnú ďalšie štáty do EÚ a kto môže nasledovať príklad Brexitu?

 

Môžem pomôcť v boji proti klimatickej zmene, aj keď nie som ekologička alebo ekológ?

 

Ak nechceš na problémy na Slovensku a vo svete len nadávať, ale chceš hľadať spôsoby, ako ich riešiť, pridaj sa k nám. Interested in a European Studies MA course taught in English? Click here.

Štúdium

Hoci sa program Európske štúdiá a medzinárodné vzťahy zameriava na Európsku úniu, európske politiky a európsku integráciu, dopĺňame ho znalosťami z oblasti ďalších európskych organizácii, ľudských práv, teórii medzinárodných vzťahov, práva, sociológie, či vybraných politík v kontexte Slovenskej republiky.

Výberovými predmetmi sa snažíme reflektovať súčasné dianie a vývoj vo svete. Otázky migrácie, sociálnych médií v kontexte politiky, energetiky či sexuality vo verejných politikách – to všetko obohacuje základné znalosti a pomáha naším študentom a študentkám profilovať sa podľa svojich preferencií a zdokonaľovať sa v analytických a argumentačných zručnostiach či kritickom premýšľaní o súčasných témach.

Vysoký dôraz kladieme na výskum, vzdelávanie v oblasti metodológie sociálnych vied, prezentáciu konkrétnych analytických metód či otvorenú diskusiu so študentkami a študentmi, ktorých vnímame ako naše rovnocenné partnerky a rovnocenných partnerov. 

Neodmysliteľnou súčasťou je aj využitie teoretických znalostí v praxi. Podporujeme naše študentky a študentov v absolvovaní odborných stáží. Máme uzavretú zmluvu s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, naše študentky a študenti pravidelne stážujú v Národnej rade Slovenskej republiky či v rôznych mimovládnych organizáciách.

Čo o nás hovoria naši absolventi a absolventky?

Dominika Hajdu 2

Dominika Hajdu
analytička, GLOBSEC Policy Institute

“Naučila som sa kriticky myslieť a pracovať s dátami, rozumieť súvislostiam okolo seba získala zručnosti, ktoré potrebujem ako analytička. Bez memorovania a vďaka ľudskému a individuálnemu prístupu učiteľov.”

Peter Jančárik 1

Peter Jančárik
konzultant, Seesame
spoluzakladateľ projektu Konšpirátori.sk

“Pre život v dnešnej chaotickej dobe je dôležité, aby sme sa na veci, ktoré sú na prvý pohľad jasné a samozrejmé, dokázali pozrieť z iného uhla. Ak sa toho nebojíte, potom je toto štúdium pre vás.”

S kým sa u nás stretneš?

Na Európskych štúdiách sa stretneš s množstvom odborníčok a odborníkov, ktoré a ktorí svoje znalosti pretavujú aj do praxe. Ústav vedie Andrej Findor, ktorý sa venuje postojom k menšinám a svojimi aktivitami sa snaží prispieť k otvorenejšej a tolerantnejšej spoločnosti. Svoje znalosti z tejto oblasti využíva aj v spolupráci s rôznymi mimovládnymi organizáciami. Učí tu aj dekanka FSEV UK Lucia Mokrá, s ktorou sa stretneš predovšetkým na právnicky ladených predmetoch už od druhého ročníka. Zuzana Maďarová, ktorá v minulosti pôsobila v Európskom inštitúte pre rodovú rovnosť a dlhodobo pôsobí aj v mimovládnej organizácii ASPEKT, ťa bude sprevádzať od prvého semestra na dôležitých predmetoch ako akademické písanie či politická analýza. 

Počas každého semestra sa snažíme, aby naše prednášky a semináre doplnili experti a expertky z domova i zo zahraničia. V minulosti mali študenti a študentky možnosť diskutovať s nemeckou europoslankyňou Rebeccou Harms, štátnymi tajomníkmi z ministerstva zahraničia i obrany – Lukášom Parízkom a Robertom Ondrejcsákom, alebo aj spisovateľkou Irenou Brežnou. Tešia nás aj pravidelné, dlhoročné stretnutia so zástupcami a zástupkyňami kancelárie Verejnej ochrankyne práv či návštevy Národnej rady Slovenskej republiky.

Olga

doc. PhDr. Oľga Gyárfášová, PhD.

Vyštudovaná sociologička, v minulosti pôsobila v agentúre FOCUS a v Inštitúte pre verejné otázky, nezávislom analytickom centre, ktoré určite behom štúdia spoznáš vďaka mnohým zaujímavým publikáciám. Niekoľko rokov zastávala aj pozíciu riaditeľky nášho ústavu a od jesene 2020 pôsobí ako externá poradkyňa pre sociálne témy a verejnú mienku prezidentky Zuzany Čaputovej. Počas štúdia sa s ňou stretneš hneď niekoľkokrát. Študentom a študentkám priblíži napríklad vzájomné prepojenie medzi politikou a spoločnosťou, vysvetlí vzorce voličského správania a čo ho ovplyvňuje a spolu s ďalšími kolegami a kolegyňami sa podelí o skúsenosti pri písaní seminárnych prác, zbere dát a realizácii výskumu. Mimo chodieb nášho ústavu ju môžeš často zahliadnuť aj ako hostku v najrôznejších diskusných reláciách či debatách – napríklad pri príležitosti volieb.

Olga
photo: reefe | www.reefe.sk

Mgr. M.A. Pavol Hardoš, PhD.

Štúdium politológie si vyskúšal najprv na Univerzite Komenského a neskôr na známej Central European University, kde získal aj doktorát. V minulosti učil na gymnáziu C. S. Lewisa, dnes sa s ním môžeš stretnúť už od prvého ročníka na viacerých kurzoch. Spolu s kolegyňami ti hneď v úvode pomôže získať správne návyky potrebné pri písaní študentských prác. Neskôr ťa bude viesť ku kritickému premýšľaniu o témach ako politická reprezentácia či teórie v politických vedách a ukáže ti, ako argumentovať s použitím modernej politickej filozofie. Zažívajú niektoré demokracie krízu? Presne takéto témy ti môže pomôcť pochopiť jeho predmet Teórie demokracie. Je členom Akademického senátu našej fakulty a okrem mnohých aktivít u nás sa na sociálnych sieťach a v autorských publicistických textoch aktívne vyjadruje k aktuálnym spoločenským témam.

Prihláška

Prihlasovanie na akademický rok 2021/2022 bolo ukončené​

Prihlášku posielaš elektronicky cez stránku https://e-prihlaska.uniba.sk. Inštrukcie k vyplneniu prihlášky nájdeš tu. Tvoje otázky radi kedykoľvek zodpovieme, neváhaj nám poslať správu.

Sleduj nás na Instagrame alebo Facebooku, kde sa dozvieš najaktuálnejšie informácie z diania ústavu.
Prihlasovanie na akademický rok 2022/2023 otvoríme koncom roka 2021.

es_andy_figulova

Mgr. Andrea Figulová, PhD.
študijná poradkyňa

Vieme, že vybrať si štúdium nie je jednoduchá úloha, a preto sa nám neváhaj ozvať. Radi ti pomôžeme a poradíme. Na otázky odpovedá Andrea Figulová, študijná poradkyňa a tiež vyučujúca na našom ústave. Stretneš ju hneď pri zápise na štúdium a pravidelne od prvého semestra bakalárskeho štúdia. Kontaktovať nás môžeš aj prostredníctvom našich sociálnych sietí FacebookInstagram.

Chceš vedieť viac? Napíš nám!

© 2021 FSEV UK.